jak myć lodówkę?
Porady

Czym myć lodówkę? Skuteczne sposoby

Kuchnia to serce każdego domu. Powstają w niej pyszne posiłki, które od wieków łączą rodziny. Jednak przygotowanie dań ze świeżych produktów nie zawsze było takie łatwe. Pierwsza domowa lodówka elektryczna została wprowadzona do sprzedaży w Chicago dopiero w 1913 roku! W rewolucyjny sposób poprawiła komfort życia najpierw Amerykanów, później Niemców, a wkrótce reszty świata. Obecnie nie wyobrażamy sobie życia bez lodówki, jednak zapominamy, że należy w odpowiedni sposób o nią dbać i myć zarówno na zewnątrz, jak i w środku. To błąd, ponieważ w lodówce przechowujemy jedzenie, a jej wnętrze, półki i szuflady to idealne miejsca do zbierania się brudu oraz namnażania bakterii. Poza tym czyszczenie lodówki pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Zastanawiasz się czym myć lodówkę ? Jakich środków użyć? Czy domowe sposoby zadziałają? Dowiesz się tego wszystkiego, czytając ten artykuł.

Czym umyć lodówkę w środku i na zewnątrz?

W celu zachowania bezpieczeństwa, rekomenduje się, aby wnętrze lodówki myć naturalnymi produktami. Silne produkty dezynfekujące (np. wybielacz) mogą wejść w reakcje z jedzeniem i w najgorszym przypadku doprowadzić do zatrucia. Obecnie coraz więcej marek oferuje produkty do czyszczenia na bazie naturalnych składników. Warto z nich skorzystać. Jeżeli jednak nie masz pod ręką żadnego z takich środków, dobrym pomysłem jest mycie lodówki octem lub sodą oczyszczoną. To skuteczne i ekologiczne zamienniki detergentów. Poza tym, że zastosowanie sody oczyszczonej oczyści lodówkę z plam, to pochłonie też nieprzyjemny zapach. Wykorzystaj do mycia gąbkę lub ściereczkę. Pamiętaj, że po dokładnym umyciu lodówki substancją czyszczącą, należy przemyć jej wnętrze za pomocą czystej wody. Nie zapomnij o delikatnym przetarciu uszczelek, w których również zbiera się kurz. Do mycia lodówki z zewnątrz należy wykorzystać ocet, usunie on niepożądane elementy z wykonanych ze stali nierdzewnej drzwi.

Jak skutecznie wymyć lodówkę?

Czy nowa lodówka wymaga czyszczenia?

Jeżeli dopiero zakupiłeś nową lodówkę, pamiętaj, że zanim będziesz mógł przystąpić do jej normalnego użytkowania, konieczne jest jej dokładne umycie! Zaleca się wykonanie tego zabiegu, ponieważ zagwarantuje on bezpieczne przechowywanie żywności. Do jego wykonania użyj specjalnych, łagodnych preparatów lub skorzystaj z przedstawionych wyżej domowych sposobów. Nowe lodówki są tylko pozornie czyste. Zbiera się w nich przede wszystkim kurz. Również zanieczyszczenia z hali produkcyjnych oraz powstałe podczas transportu przedostają się do sprzętu. W ten sposób wszystkie elementy chłodziarki (szuflady, szczeliny, półki) są potencjalnymi nosicielami mikrobów, alergenów czy bakterii. Dlatego nie powinieneś zaniechać mycia nowej lodówki. Jest to nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale może też sprzyjać gniciu niektórych produktów.

Mycie lodówki krok po kroku!

Zastanawiasz się, jak umyć lodówkę? Wykonaj po kolei te dziewięć kroków, a Twoja lodówka będzie wyglądać jak nowa:

  1. Pierwszy krok to oczywiście odłączenie lodówki od prądu.
  2. Wyciągnij wszystkie produkty spożywcze oraz wyjmij półki i szuflady. W czasie, kiedy będziesz myć lodówkę w środku, możesz namoczyć te elementy w wodzie z płynem do mycia naczyń.
  3. Umyj lodówkę roztworem wody z wybraną substancją myjącą (specjalnym płynem, octem lub sodą).
  4. Przemyj lodówkę ponownie, tym razem samą wodą. Dzięki temu pozbędziesz się resztek preparatu czy piany.
  5. Wytrzyj lodówkę na sucho, upewni się, że nie pozostały w niej żadne zabrudzenia.
  6. Osusz wyciągnięte wcześniej elementy i zamontuj je z powrotem.
  7. Włóż produkty spożywcze do czystej i pachnącej lodówki.
  8. Przemyj drzwi lodówki za pomocą białego octu lub roztworu wody z płynem do mycia naczyń. Nie zapominaj o powierzchni przy klamce (uchwycie). To tam zbiera się najwięcej kurzu i tłuszczu.
  9. Wytrzyj drzwi lodówki do sucha ściereczką bądź ręcznikiem papierowym.

Regularność to podstawa

Czyścić lodówkę należy raz w tygodniu. Może wydawać się, że to bardzo często, ale tylko w ten sposób unikniemy przenoszenia się zanieczyszczeń na jedzenie. Ważnym elementem pomagającym zachować czystość w lodówce jest kontrolowanie daty ważności pożywienia, a gdy produkty są przeterminowane – pozbywanie się ich z lodówki. Na utrzymanie świeżego zapachu pozytywnie wpłynie nawyk przechowywania intensywnie pachnącej żywności w zamykanych pojemnikach.

Może Ci się również spodobać...