Jak ułatwić sobie życie podczas sprzątania?
Porady

Grafik czasu – jak ułatwić sobie życie?

Nasz mózg bardzo lubi powtarzalne schematy i szybko przystosowuje się do stałych rytmów. Pewne rutyny wchodzą w nasze życie automatycznie – jakby pasowały do niego od zawsze. Dodatkowo nie tracimy energii na podejmowanie decyzji i łatwiej nam zaplanować chociażby spotkanie z koleżanką. Dlaczego? Bo nie zaburzy nam to całego tygodnia i pozostałych zajęć. W momencie kiedy przestajemy sobie radzić z dopasowaniem kolejnych zadań do naszych obowiązków i wolnego czasu. Warto więc się zastanowić, jak ułatwić sobie życie poprzez odpowiedni harmonogram dnia?

Czym jest Lifehacker?

Zdając sobie sprawę, że przyszedł już czas, aby posprzątać, stajemy przed pytaniem jak ułatwić sobie życie podczas wypełniania tych obowiązków? Wśród nas jest wielu miłośników planowania i wszelkiej organizacji a nawet, istnieją sposoby, przez które jesteśmy w stanie ułatwić sobie życie. Nie ma tutaj żadnych sztuczek, ani tez żaden gen nie odpowiada perfekcyjnej pani domu. Chodzi raczej o małe rzeczy, dzięki którym nasze codzienne funkcjonowanie jest łatwiejsze i sprawniejsze. Lifehacker jest po to by wypunktować nam wskazówki, którymi powinniśmy się kierować, a po ich realizacji na pewno będziemy dużo bardziej zadowoleni z efektów naszej pracy.

Jak sporządzić checklistę?

Jak ułatwić sobie życie? Oto przykładowy grafik:

1. Ustawienie zegarka na 3 minuty do przodu – ta mała zmiana sprawi, że zawsze jesteś na czas, przy czym zyskujesz w oczach innych.

2. Lista pilnych spraw do załatwienia – nawet jeśli nie lubisz korzystać z kalendarza i planować wielu spraw z wyprzedzeniem, to w zwykłym małym notatniku prowadź listę pilnych rzeczy do załatwienia w danym tygodniu. Wtedy o niczym nie zapomnisz i zawsze dotrzymasz danego słowa.

3. To co zajmie mniej niż 2 minuty zrób od razu – unikniesz gromadzącego się bałaganu, szczególnie gdy masz problem z nieodkładaniem rzeczy na miejsce od razu.

4. Zaplanuj 15 minutówki na sprzątanie – to wystarczającą ilośc czasu, by wyczyść kuchenne blaty, umyć wannę, uporządkować jedną szufladę czy półkę. Duże porządki raz w tygodniu stają się tylko wspomnieniem i zyskujesz wolne weekendy.

5. Musisz od razu wyrzucać niepotrzebne rzeczy – ulotki, koperty, puste opakowania. Zamiast na stół, blat czy półkę od razu niech trafiają do kosza.

6. Podejmuj proste decyzje – podobnie jest ze sprawami, które wymagają szybkich decyzji. Gdy będziesz czegoś pewna, nie trać czasu na zastanawianie się i zobacz jak dużo go zostanie.

7. Nawet podstawy gotowania zaskoczą niezapowiedzianych gości, czy codzienna potrzeba zrobienia szybkiego i smacznego obiadu. Z prostym zestawem dań, pytanie „Co ugotować?” zwyczajnie zniknie.

8. Kilka opcji dotyczących ubrań może się opłacić zwłaszcza tych, w których czujesz się znakomicie – już zawsze będziesz wiedziała w co się ubrać, a jeśli nie wiesz jak zestawić ubrania, postaw na sukienki.

9. Stwórz więcej miejsca na wieszakach! – wieszaki, z których zdjęłaś ubranie, odwieś w drugą stronę – z łatwością je odnajdziesz i nie dopuścisz do bałaganu w szafie. Musisz je powiesić w różnym kierunku i najlepiej jedno pod drugim z dala od siebie.

10. Dopracuj makijaż, który nie zabiera zbyt dużo czasu – najważniejsze by podkreślał atuty urody, a jego wykonanie zajmowało maksymalnie 15 minut. Z tym mamy często największy problem, gdyż każda z nas wyraża tak siebie. Jednak pracowanie nad długością wykonywanego make-upu znacznie wydłuży nasz wolny czas

11. Pranie – wstawiaj pranie zanim zaczniesz robić inne rzeczy – zanim się obejrzysz będziesz miała świeże pranie, które wystarczy wyjąć z pralki

13. Co po praniu? – strzepuj ubrania i dokładnie je rozwieś, dzięki czemu oszczędzisz czas na prasowaniu – prasowanie będzie o wiele szybsze i łatwiejsze, a niektórych rzeczy nie trzeba będzie prasować w ogóle.

14. Wieczorne przygotowania na następny dzień – zestaw ubrań, posegreguj dokumenty, to co masz zabrać rano uszykuj w podręcznym miejscu. Znienawidzona szkolna zasada, ale to jeden z tych nawyków, który wypracowałam dzięki mamie. O niczym nie zapominam, mogę spokojnie iść spać, bo wszystko jest gotowe na kolejny dzień, a ja zawsze jestem przygotowana. A z porannym ogarnięciem różnie bywa.

15. Wielozadaniowość – zastanów się co możesz robić w międzyczasie. Podczas gotowania obiadu uporządkujesz półkę w kuchni, odpiszesz na maila, podczas odkurzania posłuchaj ebooka, a czekając aż wyschną paznokcie nadrób zaległą prasówkę. Łącz to, co konieczne z tym, co daje Ci przyjemność. Zasada ta nie dotyczy jednak pracy i bardzo angażujących zadań! Tutaj multitasking się totalnie nie sprawdza.

Jeżeli nadal zastanawiasz się jak ułatwić sobie życie, stwórz własny program, któremu jesteś w stanie się całkowicie podporządkować. Musimy pamiętać, że mamy odmienne formy dysponowania czasem zarówno swoim jak i też innych domowników, dlatego każdy rodzaj dobrze sporządzonego harmonogramu może w znacznym stopniu poprawić nam podejście do życia.

Może Ci się również spodobać...