Jak działa pralnia chemiczna i jakie są jej korzyści?
Środki czystości

Jak działa pralnia chemiczna? Czy to bezpieczne?

W dzisiejszych czasach pranie odzieży nie wymaga wyjątkowych umiejętności. Wystarczy włożyć ubrania do pralki, wybrać program czyszczenia, ustawić odpowiednią temperaturę i nacisnąć start, a pranie samo się robi. Należy do rutynowych czynności, które każdy wykonuje w swoim mieszkaniu co kilka dni. Schody zaczynają się wtedy, gdy metka posiada symbol zabraniający prania w wodzie, lub nakaz prania chemicznego. Tak więc jak działa pralnia chemiczna?

Co to jest i jak działa pralnia chemiczna?

Pralnia chemiczna jak sama nazwa wskazuje to zakład, w którym dokonuje się czyszczenia chemicznego naszej odzieży. Jak działa pralnia chemiczna? Proces czyszczenia ubrania w takiej pralni odbywa się na sucho za pomocą innego rozpuszczalnika niż woda.

Czyszczenie w profesjonalnej pralni chemicznej opiera się na stosowaniu najnowocześniejszych środków chemicznych, dzięki czemu mogą sobie poradzić nawet z najbardziej uporczywymi plamami. Profesjonaliści pracujący w takiej pralni nie mogą popełnić żadnego błędu, gdyż są w pełni odpowiedzialni za nasze ubrania.

Jak przebiega pranie chemiczne krok po kroku?

Pralnie chemiczne wyposażone są w specjalne maszyny do czyszczenia chemicznego, które wyglądem przypominają trochę zwykła pralkę i suszarkę, jednak w znacznie większym rozmiarze. Proces czyszczenia działa na podobnej zasadzie, co standardowa pralka. Ubrania wkładane są do komory prania, czyli do ruchomego bębna perforowanego mieszczącego jednorazowo od 10 do 40 kg odzieży, który obraca się w zewnętrznej obudowie. Maksymalna temperatura prania chemicznego na sucho to 30 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura wody mogłaby przyczynić się do trwałego uszkodzenia naszych ubrań.

Komora prania wypełnia się w jednej trzeciej rozpuszczalnikiem, a wkład tak jak w zwykłej pralce mieszany jest poprzez obroty. Czas takiego cyklu zwykle obejmuje od 8-15 minut w zależności od rodzaju tkaniny. W trakcie cyklu prania, w komorze przechodzi się przez komorę filtracyjną, a później zawraca z powrotem do bębna, jest to stale powtarzający się proces.

Kolejnym etapem prania jest płukanie, które co ciekawe, rownież nie odbywa się przy pomocy wody. Otulone w chemikaliach i zabrudzeniach tkaniny są kilkukrotnie płukane świeżo destylowanym rozpuszczalnikiem. Kolejną zaskakującą ciekawostką jest to, że w momencie zakończenia i oddzielenia wszystkich zabrudzeń, odzyskuje się 99,99% rozpuszczalnika.

Następnym procesem prania chemicznego jakie się odbywa w pralni chemicznej jest suszenie. Maszyna w pralni chemicznej obraca ubrania w strumieniu ciepłego powietrza, które jest wdmuchiwane wewnątrz tkaniny i krąży przez kosze. Następnie powietrze przenika przez jednostki chłodzącą, która skrapla chemiczne opary i zwraca je do przefiltrowanego rozpuszczalnika do ponownego użycia. Temperatura przepływu powietrza jest na bierząco kontrolowana, gdyż mogłaby spowodować cieplne uszkodzenia tkanin.

Na sam koniec zostało prasowanie. Ten proces odbywa posiada różny charakter w zależności jaką tkaninę chcemy wyprasować. Pracownicy pralni posługują się zarówno tradycyjnym żelazkiem i deską do prasowania o dość większych rozmiarach, lub posługują się maszynami parowymi prasującymi w bardzo wysokich temperaturach, a do pościeli i obrusów stosuje się magiel.

Czym jest i jak działa pralnia chemiczna?

Czy pranie chemiczne jest bezpieczne dla zdrowia?

Najbardziej powszechnym i skutecznym środkiem w pralni chemicznej, a zarazem najbardziej toksycznym jest związek chemiczny o nazwie perchloroetylen (PER). W obróbce chemicznej nie ma sobie równych, gdyż potrafi się uporać z każdym rodzajem ciężkiego zabrudzenia, wręcz sprawia, że brud oddziela się w całości od ubrań. Niestety czyszczenie chemiczne matek swoje wady. Część rozpuszczalnika zawsze zostaje na ubraniach i nadal działa, wydziela się powoli, dlatego możemy nie odczuwać jego skutków nawet przez kilka dni od odebrania prania z pralni. O jego obecności świadczyć może specyficzny, ostro- słodkawy zapach wydzielany z świeżo przywiezionych ubrań, a także, jeżeli posiadamy delikatną skórę, skłonną do podrażnień, mogą takowe z czasem się pojawiać, charakteryzując się swędzeniem i zaczerwienieniem skóry.

Na szczęście, pralnie chemiczne coraz częściej sięgają po nietrujące i mniej szkodliwe dla środowiska zamienniki, jakimi są, np. rozpuszczalniki węglowodorowe inaczej zwane „Drynelami”. Te środki czyszczące w szczególności są polecane dla najbardziej wymagających i najdelikatniejszych tkanin, takich jak jedwab, czy wełny z merynosów.

Każda pralnia chemiczna zatrudnia specjalistów, którzy ocenią stan naszych ubrań, rodzaj zabrudzenia i zaproponują odpowiednie działanie. Mogą nas również nakierować jak samemu wyprać rzeczy, których baliśmy się ruszać w trosce o materiał. Warto więc poświęcić chwilę na rozmowę.

 

 

Może Ci się również spodobać...