Jak wyczyścić mikrofalówkę? Sprawdzone sposoby
Porady

Jak wyczyścić mikrofalówkę? Poznaj sprawdzone metody

Mikrofalówka to urządzenie, które w dużym stopniu przyspiesza proces przygotowania posiłku. Jest nieoceniona, szczególnie w czasach, kiedy żyjemy szybko i nie zawsze znajdujemy czas na czasochłonne gotowanie. Jednak jak każdy inny sprzęt AGD, mikrofalówka wymaga regularnego czyszczenia. W przeciwnym razie, zbierające się zanieczyszczenia i tłuszcz, będą przenosić się na podgrzewane jedzenie. Co gorsza, pomijając czyszczenie mikrofalówki, musimy się liczyć z nieprzyjemnym zapachem, jaki będzie się z niej wydobywał. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie i bezpiecznie wyczyścić kuchenkę oraz poznać najlepsze domowe sposoby, przeczytaj nasz artykuł.

Zacznij od talerza obrotowego

Podejmując się czyszczenia kuchenki mikrofalowej, warto rozpocząć od najłatwiejszego zadania, czyli wymycia talerza obrotowego. To zazwyczaj na nim ląduje pryskający tłuszcz. Możesz umyć go tak, jak każde inne naczynie. Wystarczy gorąca woda i płyn do mycia naczyń. Niektóre talerze mogą być myte w zmywarce, jednak nie wszystkie. Dlatego lepiej nie ryzykować i sprawdzić, jaką informację na ten temat zamieścił producent w instrukcji obsługi Twojego sprzętu. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnej niespodzianki. Jeżeli brud na talerzu jest uporczywy, zostaw go na jakiś czas w wodzie z dodatkiem płynu. W ten sposób łatwiej się go pozbędziesz.

Jak wyczyścić mikrofalę w środku?

Gdy talerz obrotowy jest wymyty, czas przejść do trudniejszego etapu czyszczenia mikrofalówki. Jednak istnieje sprytny domowy sposób, dzięki któremu bez trudu sobie z nim poradzisz. Zacznij od przygotowania roztworu. Będziesz potrzebować szklanki wody i soku z cytryny. Tak przygotowaną mieszankę wstaw w naczyniu do mikrofalówki. Następnie włącz urządzenie na około 5 minut na najwyższą moc. Następnie pozwól cytrynie działać jeszcze przez pewien czas po wyłączeniu mikrofalówki. Para wodna nie tylko rozmiękczy brud, resztki jedzenia i tłuszcz, ale też zniweluje nieprzyjemny zapach. Wyjmij naczynie i użyj zagotowanej wody z cytryną, aby umyć wnętrze mikrofalówki. Zrób to za pomocą ściereczki lub gąbki.

Uparty brud

Wykonałeś wszystkie powyższe czynności, ale Twój sprzęt nadal nie lśni czystością? Zastanawiasz się, jak wyczyścić mikrofalówkę, która opiera się wodzie z cytryną? Istnieje sprawdzony sposób na takie zabrudzenia. Jest nim, niezastąpiona podczas domowych porządków, soda oczyszczona. Wystarczy, że nasypiesz jej trochę na gąbkę i energicznym ruchem wyszorujesz oporny fragment mikrofalówki. Następnie znów zamocz ściereczkę w roztworze wody z cytryną i przemyj to miejsce. Kuchenka mikrofalowa jest już prawie gotowa do ponownego użycia. Pozostało jeszcze tylko wytrzeć do sucha jej wnętrze papierowym ręcznikiem i włożyć z powrotem talerz obrotowy.

Jak wyczyścić mikrofalówkę? Sprawdzone sposoby

Jak wyczyścić mikrofalówkę na zewnątrz?

Kuchenka mikrofalowa zbiera brud nie tylko w środku. Również jej obudowa wymaga, aby od czasu do czasu się nią zająć. Łatwo ją wyczyścisz korzystając z wcześniej wykonanej mieszanki. W przypadku, kiedy nie masz jej pod ręką, możesz wykonać inny roztwór. Woda z białym octem poradzi sobie z zabrudzeniami. Możesz zastosować proporcje 1:1 lub dwie szklanki octu na szklankę wody. Jeżeli nie masz ani octu, ani cytryny, to mikrofalówkę z zewnątrz możesz umyć delikatnym płynem do okien. Ważnymi elementem kuchenki, które także wymagają czyszczenia są wloty od wentylatorów. Dobrze, aby przynajmniej raz na pół roku odkurzyć je małą końcówką odkurzacza, najlepiej wyposażoną w szczoteczkę.

Tego pod żadnym pozorem nie rób!

Czyszcząc mikrofalówkę musisz pamiętać, że jest to sprzęt, w którym przygotowuje się jedzenie. Dlatego jest kilka błędów, których musisz się wystrzegać. Przede wszystkim, nie możesz czyścić wnętrza tego urządzenia za pomocą gotowych płynów, proszków i mleczek, które nie są przeznaczone do tego celu. Jeżeli popełnisz ten błąd, to chemiczny zapach przez długi czas będzie utrzymywał się w mikrofalówce. Co gorsza, będzie przenikał do Twoich potraw! To nie tylko zniczy ich smak, ale zawartość niebezpiecznych związków i toksyn może też negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Oczywiście, dostępne są specjalistyczne preparaty do czyszczenia mikrofalówek, jednak wykorzystując domowe i naturalne sposoby uzyskasz taki sam efekt i zadbasz o bezpieczeństwo.

Może Ci się również spodobać...