Porady

Prasowanie koszuli bez tajemnic – poradnik

Być może niektórym osobom prasowanie koszuli wydaje się zadaniem banalnym. Jednak wcale takim nie jest. Należy pamiętać o wielu niuansach, aby ten element garderoby wyglądał perfekcyjnie. Koszula to przecież must-have w szafie każdego eleganckiego mężczyzny, ale nie tylko – również kobiety bardzo chętnie po nią sięgają. Sprawia, że wyglądamy profesjonalnie i schludnie. Jednak nie uda się to, gdy wizerunek ten zniszczą nieestetyczne zagniecenia. Jak sprawnie i skutecznie się ich pozbyć? Przeczytaj nasz poradnik, jak prasować koszule męskie.

Prasowanie koszuli krok po kroku – jak się przygotować?

Zanim przejdziemy do samego prasowania, warto wskazać na kilka kwestii, które mogą nam je ułatwić. Jedną z nich jest zwilżenie koszuli. Nie należy jednak przesadzić, wystarczy skropić lekko ubranie wodą na około 15 minut przed planowanym prasowaniem.

Kolejna czynność, która sprawi, że prasowanie koszul nie będzie aż tak uciążliwe to rozpięcie wszystkich jej guzików i lekkie wygładzenie dłonią materiału. Bardzo ważne jest też, aby specjalnie przygotować się do prasowania ciemnych koszul. Należy wyposażyć się w bawełnianą ściereczkę lub specjalne nakładki, dzięki którym nie dojdzie do wybłyszczenia tkaniny.

Prasowanie koszuli ułatwi kilka wskazówek.

Pamiętajcie też, aby sprawdzić na metce materiał, z którego uszyto ubranie, a następnie dostosować do niego odpowiednią temperaturę żelazka. Jeżeli żelazko będzie zbyt gorące, to ryzykujecie zniszczenie koszuli. Z kolei zbyt niska temperatura nie poradzi sobie z upartymi zagnieceniami.

Kolejność prasowania to klucz do sukcesu

Co ciekawe, najważniejszym pytaniem, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć, jest: „w jakiej kolejności należy prasować koszule?”. Kolejność jest w tym przypadku kluczowa dla efektu całego przedsięwzięcia. Prasowanie koszul zaczynamy od kołnierzyka. Rozkładamy go płasko na desce do prasowania i najpierw zajmujemy się jego wewnętrzną częścią. Następnie prasujemy również od strony zewnętrznej. Pamiętać trzeba, że prasowanie kołnierzyka powinno przebiegać od jego brzegów do środka. Bardzo ważne jest, aby upewnić się, czy w kołnierzyku znajduje się wstawka usztywniająca. Jeżeli tak, to koniecznie należy zmniejszyć temperaturę, aby nie stopić plastiku.

Gdy kołnierzyk jest już wyprasowany, następnie przechodzimy do barków i karczku. Jeżeli ktoś z Was zastanawia się, czy jest karczek, to już spieszymy z wyjaśnieniem. Karczek to tylna górna część koszuli. Ta część ze względu na swój kształt, wymaga szczególnej dokładności. Dużym ułatwieniem jest przełożenie koszuli przez dziób deski do prasowania. Pamiętajcie, że zdarza się, iż karczek złożony jest z dwóch warstw materiału. W takim wypadku należy zadbać o obie strony.

Jak wyprasować rękawy koszuli?

Po barkach i karczku czas przystąpić do prasowania rękawów. Może to być naprawdę frustrujący etap. Wystarczy jednak podążać za kilkoma wskazówkami, aby przez niego przebrnąć szybko i ze świetnym skutkiem. Dużym ułatwieniem jest tzw. rękaw do prasowania, czyli małe podłużne deseczki, które umożliwiają prasowanie bez kantu. Pamiętajcie, że prasując rękawy, zaczynamy od mankietów, przy których należy najpierw odpiąć guziki. Prasowanie rękawów koszuli, tak jak kołnierzyka, przeprowadza się od strony zewnętrznej. Uwaga, jeżeli Wasza deska nie jest wyposażona w specjalny element do rękawów, a nie chcecie, aby koszule miały tam kant, możecie włożyć do rękawa zrolowany ręcznik.

Jak idealnie wyprasować koszulę? Podpowiadamy

Przód i tył koszuli

Zarówno przód, jak i tył koszuli prasuje się z góry na dół, powoli przesuwając żelazkiem po materiale. Przód prasuje się z rozpiętymi guzikami i dzieli się go na dwie części. Teraz czas zabrać się za część koszuli przy guzikach – tam również znajdują się zagniecenia. Pamiętajcie, aby nie kłaść żelazka bezpośrednio na guzikach! Może to je roztopić, a na pewno nie pomoże w likwidowaniu zagięć. Część z guzikami i dziurkami prasujemy zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie. Na koniec należy jeszcze wsunąć czub żelazka pod każdy z guzików.

Kołnierz po raz drugi

Na koniec sprawdźcie, czy w trakcie prasowanie koszul, nie pojawiły się nowe zagniecenia na kołnierzu. Jest on przecież najbardziej widoczną częścią koszuli, dlatego warto zadbać o to, aby wyglądał idealnie.

Może Ci się również spodobać...