Czyste biuro - dlaczego warto utrzymywać porządek
Porady

10 dowodów na to, że czyste biuro zwiększa efektywność pracy

Czyste biuro głównie kojarzy się z profesjonalizmem. Jednakże tak naprawdę, aby utrzymać je w nienagannym stanie, trzeba włożyć w to trochę wysiłku. W dzisiejszych czasach większość działalności ma podpisane umowy z firmami, które zajmują się sprzątaniem. Jest to zarówno wygoda, ponieważ właściciele biura nie muszą się o nic martwić, ale również i zaleta. Z przeprowadzonych badań okazuje się, że czyste biuro jest bardzo ważne i należy postępować w taki sposób, aby zawsze takie było.

Czyste biuro zalety

Dlaczego warto mieć czyste biuro?

Jednym z powodów, dla których warto utrzymywać porządek w miejscu pracy, jest koncentracja. Według przeprowadzonych badań efektywność pracy zależy od tego, w jakim otoczeniu znajduje się pracowników. Jeśli wokół niego jest bałagan, to trudno jest mu się skoncentrować na swojej pracy, ponieważ rozprasza go wiele elementów. Mając zawsze uporządkowane stanowisko pracy, nie ma tego problemu.

Jednym z czynników, o którym nie zdaje sobie sprawy wiele osób, jest stres. Okazuje się, że również bałagan w biurze może spowodować, iż pracownicy w nim przebywający stracą swoją pełną efektywność. Czasami może dojść do sytuacji, w której ma się odbyć niezapowiedziane spotkanie z kontrahentem. Jeśli w biurze będzie panował bałagan, to wszyscy zaczną nagle i szybko je sprzątać, co wywoła stres, a co za tym idzie, zmniejszy produktywność.

Kolejnym argumentem, za tym, aby utrzymywać porządek w biurze, jest dbanie o nastrój swój oraz współpracowników. Chyba nikt nie lubi przebywać w otoczeniu, w którym jest kurz, stos rozrzuconych dokumentów, a na ziemi widoczna jest duża ilość brudu. Taki widok powoduje, że poziom nastroju się obniża i wiele osób ma ochotę jak najszybciej opuścić to miejsce.

Efektywny pracownik, to zadowolony pracownik

Następny powód łączy się z poprzednim, ponieważ osoby, które nie lubią przebywać w brudnym biurze, w końcu nie wytrzymają atmosfery i po prostu poszukają innej pracy. Okazuje się, że czyste biuro jest jednym z czynników, na który podświadomie zwracają uwagę pracownicy i warto je utrzymywać w należytym porządku.

Warto też dodać, że jednym z motywujących czynników, który działa na podświadomość jest ładne, czyste i spójne otoczenie. Ludziom lepiej i przyjemniej pracuje się w otoczeniu, które po prostu im się podoba.

Chyba najbardziej oczywistym czynnikiem, dla którego warto mieć czyste biuro, jest mniejsza szansa na przenoszenie i rozprzestrzenianie się chorób. Nie jest sekretem fakt, że w brudnym otoczeniu zdecydowanie lepiej rozprzestrzeniają się zarazki, a co za tym idzie, istnieje większa szansa na to, że któryś z pracowników się zarazi i zachoruje.

Nieposegregowane dokumenty na biurko i rozrzucone segregatory zdecydowanie nie wpływają pozytywnie na produktywność. Pracownicy, którzy są zmuszeni do poszukiwania potrzebnych dokumentów, na pewno nie będą z tego powodu szczęśliwi. Co więcej, zajmie im to czas, który mogliby wykorzystać w zdecydowanie lepszy sposób.

Czyste biuro

Jakie jeszcze czynniki wpływają na efektywność pracy?

W ostatnich latach w Polsce mamy bardzo ciepłe lato, powoduje to, że wiele biur zdecydowało się na założenie klimatyzacji, której zadaniem jest ochłodzenie temperatury. Okazuje się jednak, że wiele osób zapomina o tym, że należy poddawać ją czyszczeniu. Praca z klimatyzacją, z której wydobywa się nieprzyjemny zapach, zdecydowanie nie wpływa pozytywnie na efektywność.

Jednym z ostatnich argumentów, które powodują, że warto utrzymywać czyste biuro, jest fakt, że podnosi ono prestiż oraz profesjonalizm firmy. Pracownicy czują się w nim lepiej i są bardziej zmotywowani do pracy.

Ostatnim argumentem za tym, aby dbać o czystość w biurze, jest fakt, że w momencie, w którym nieuporządkowane są dokumenty w szafach i magazynach, to zdecydowanie trudniej się pracuje. Czasami podczas rozmowy telefonicznej należy coś zanotować i może się okazać, że żaden z długopisów na stanowisku pracy nie ma dobrego wkładu. Może to być niezwykle irytujące i jednocześnie negatywnie wpływać na efektywność.

 

Może Ci się również spodobać...