Najlepsze sposoby na usuwanie plam jak całkowicie usunąć plamy
Porady

Usuwanie plam

Usuwanie plam to nie tylko zmora kobiecej garderoby. Jeśli jesteś rodzicem, dziadkiem czy pracujesz w miejscu gdzie możesz się nieźle ubrudzić ten artykuł jest specjalnie dla Ciebie. Prawda jest jednak taka, że plama to rzecz, która dotyczy każdego i przydarzyć może Ci się w domu, w pracy czy na ulicy.

Usuwanie plam

Z jakimi plamami możemy mieć do czynienia ?

Najczęściej spotykamy się z plamami po żywności. W ciągu dnia zjadamy zazwyczaj pięć posiłków. Nic więc dziwnego, że plamy spowodowane jedzeniem są naszym największym problemem. W zależności od posiłku mogą to być plamy z pomidora, plamy z czekolady czy plamy, które spowodował rozlany olej. Również zdrowe, świeże owoce mogą przyprawić Cie i plamę. Nierzadkie są również zabrudzenia, które przynosimy z pracy. Usuwanie plam z żywicy czy usuwanie plam ze smaru czy oleju napędowego to bardzo częste zadanie dla żon, których mężowie to tak zwane złote rączki. Jeśli natomiast jesteśmy rodzicami wiemy jak usuwanie plam z potu po sportowych rozgrywkach lub usuwanie plam z krwi po szaleństwie na podwórku może być trudne. Jeśli natomiast korzystamy z komunikacji miejskiej lub mamy dzieci w wieku szkolnym wiemy ile guma do żucia przyklejona do spodni może sprawić problemów.

Jakie są sposoby na usuwanie plam ?

Usuwanie plam lub inaczej wywabianie plam to jedna z trudniejszych sztuk do opanowania przez panie domu. Rynek jest przepełniony różnego rodzaju detergentami, odplamiaczami. Internet natomiast pełen jest porad na ekologiczne i samodzielne usuwanie plam w domu. Jeśli plama jest na tyle słaba, że wystarczy użycie domowych sposobów czy powszechnie dostępnych środków czystości najlepiej z nich skorzystać. Mówi się, że plamy ze świeżych owoców najlepiej spryskać wodą sodową. Na krwawe plamy odradzamy detergenty w połączeniu gorącą wodą. Tkaninę z takim zabrudzeniem najlepiej zmyć zimnym prysznicem, następnie moczyć w wodzie z dodatkiem soli.

Z plamami z potu natomiast świetnie radzi sobie mikstura z solą i sodą oczyszczoną oraz roztwór z amoniaku i letniej wody. Stare plamy z tłuszczu idealnie wywabia alkohol. Jeśli zastanawiasz się jak usunąć plamę z czekolady to namoczenie ubrania lub tkaniny w wodzie z dodatkiem spirytusu denaturowanego powinno załatwić sprawę. Najbardziej powszechną plamę po gumie do żucia najlepiej potraktować lodem.

Po zastosowaniu domowych sposobów na wywabianie plam ubranie czy tkaninę należy wrzucić do prania. Jeśli chodzi o zabrudzone powierzchnie to do smug na oknie najlepsza jest woda z cytryną. Połączenie ocet, olej i soda oczyszczona sprawdzają się przy zabrudzonych kuchenkach. Natomiast najlepszym domowym sposobem na brudny i przypalony piekarnik jest gorąca woda z płynem do mycia oraz soda, ocet i woda tworzące miękką papkę. Bardzo często domowe sposoby, przekazywane z pokolenia na pokolenie sprawdzają się przy drobnych zabrudzeniach. Skutecznie, szybko i ekologicznie czyszczą plamy, dlatego jeśli znamy jakieś dobre metody warto spróbować.

Usuwanie plam jak pozbyć się zabrudzeń

Co zrobić jeśli plama nie schodzi ?

Obojętnie czy jest to plama na ubraniu czy na powierzchni w naszym mieszkaniu czy na dywanie, jeśli nie możemy sobie z nią poradzić sami nie warto eksperymentować. Plamy mogą dotyczyć nowych ubrań, świątecznych obrusów, ulubionej tapicerki na kanapie czy drogich dywanów. Może się też zdarzyć, że zabrudzenia pojawiają się na powierzchniach, które są trudne do czyszczenia albo nie mamy pojęcia jak się do tego zabrać. Wtedy idealnym rozwiązaniem może okazać się poproszenie o pomoc profesjonalnej firmy sprzątającej. Usuwanie plam do dla nich chleb powszedni. Oni widzieli każdą plamę na każdej powierzchni dlatego bez trudu czy głowienia się godzinami jak to zrobić po prostu działają.

Profesjonalne firmy sprzątające posiadają specjalne środki czystości dla których usuwanie starych plam nie powinno stanowić problemu. Profesjonalistą nie straszny stary olej, smar, rozlane wino czy wyciągnięte z prania wciąż brudne rzeczy. W każdej chwili możesz skontaktować się z taką firmą poprzez formularz lub telefonicznie i zapytać o możliwość usuwania plam.

Może Ci się również spodobać...