Jak sprzątać łazienkę? Kobieta odkamienia baterię.
Porady

Dowiedz się, jak sprzątać łazienkę, aby lśniła każdego dnia

Łazienka to bardzo ważne pomieszczenie w domu każdego z nas. Wymaga jednak specyficznego czyszczenia. Przeprowadzamy w niej każdego ranka i wieczora zabiegi pielęgnacyjne, musi więc być bezwzględnie bezpieczna, czyli między innymi wysprzątana. Jeżeli zastanawiasz się, jak sprzątać łazienkę, to skuteczne wskazówki znajdziesz właśnie w tym artykule. Podpowiemy, jakich produktów używać, które zakamarki wymagają specjalnego traktowania oraz przybliżymy domowe sposoby na sprzątanie łazienki, które naprawdę działają.

Dlaczego regularne sprzątanie łazienki jest takie ważne?

Zastanawiasz się, dlaczego częste czyszczenie łazienki jest konieczne? Przede wszystkim należy mieć na uwadze bezpieczeństwo członków rodziny, które zagwarantuje przestrzeganie zasad higieny. Oczywiście w innych pomieszczeniach również trzeba się do nich stosować, jednak łazienka to ulubione miejsce wielu bakterii. Największe ich skupiska to wanna, brodzik, umywalka i muszla klozetowa. Również gąbki, ręczniki, kubki na szczoteczki do zębów czy mydelniczki mogą stać się domem bakterii. Najgroźniejsze z nich to bakteria e-cola, pałeczka ropy błękitnej czy salmonella. Ich rozwój spowodowany zanieczyszczeniami może być naprawdę groźny dla domowników.

Czyszczenie sedesu

Choć wielu osobom może się wydawać, że wyczyszczenie muszli toaletowej raz w tygodniu jest wystarczające, są one w dużym błędzie! Muszlę należy czyścić co najmniej trzy razy w tygodniu za pomocą środka dezynfekującego. Do czyszczenia toalety możesz użyć dostępnych w sklepach preparatów. Najlepiej sprawdzą się te z długą końcówką, która pozwala na wprowadzenie produktu w trudno dostępne miejsca.

Czyszczenie sedesu, bardzo ważna czynność, której nie możesz pominąć podczas sprzątania łazienki.

Jeżeli szukasz alternatywy dla gotowych preparatów, istnieje domowy sposób, dzięki któremu pozbędziesz się zabrudzeń z wnętrza muszli klozetowej. Będziesz potrzebować niezastąpionej w czasie porządków sody oczyszczonej. Zrób z niej gęstą pastę, a następnie rozprowadź ją za pomocą szczotki we wnętrzu sedesu, mocno szorując. W usuwaniu kamienia świetnie spisze się… cola! Wlej ją na kilka godzin, najlepiej na całą noc. Rano wyczyść muszlę szczotką i spłucz wodą.

Niezwykle ważny jest nawyk opuszczania deski przed spłukaniem toalety. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, a spuszczenie wody przy nieopuszczonej desce sprawia, że w powietrzu unoszą się bakterie kałowe. Mogą się następnie osiadać na równych powierzchniach w łazience na przykład szczoteczkach do zębów.

Jak sprzątać łazienkę? – wanna i umywalka

To nie prawda, że wanny i umywalki nie trzeba często czyścić, ponieważ myją się one automatycznie, podczas gdy z nich korzystamy. Należy je czyścić po każdym użyciu! Warto w tym celu zaopatrzyć się w preparaty w żelu zabijające zarazki. Są wygodniejsze i lepiej przylegają do czyszczonej powierzchni, więc są też skuteczniejsze. Ważne jest też dokładne wyczyszczenie baterii. Najpierw, jeżeli to konieczne przeprowadź odkamienianie. Świetnie sprawdzi się domowy sposób, czyli owinięcie baterii watą nasączoną octem spirytusowym. Po kilku godzinach spłucz i wytrzyj szmatką baterię do sucha. Dzięki temu unikniesz powstawania nieestetycznych zacieków na armaturze.

Kobieta myjąca lustro za pomocą domowej roboty płynu.

Sprzątanie łazienki – nie zapomnij!

Wyczyszczenie sedesu, wanny i umywalki nie wystarczy, aby zachować porządek w łazience. Pamiętaj, że konieczne jest częste mycie podłóg oraz dbanie o czyste lustro. Pozbądź się zacieków z lustra, używając płynu do mycia szyb i luster lub skorzystaj z domowego sposobu. Wystarczy stworzyć mieszankę wody z octem w stosunku 4:1. Nie stosuj jednak do roztworu wody z kranu, a tę destylowaną. Warto też co jakiś czas odświeżyć wygląd fug. Możesz to zrobić za pomocą specjalistycznych produktów lub przygotować preparat samemu. Wymieszaj sok z cytryny z solą tak, aby powstała gęsta maź. Do czyszczenia fug nada się też pasta do zębów.

Jak widzisz, aby dokładnie posprzątać łazienkę, nie potrzebujesz masy specjalistycznych środków. Wiele z nich możesz zastąpić, używając produktów, które na pewno masz w domu. Własnoręcznie przygotowane preparaty będą tańsze i bardziej ekologiczne. Pamiętaj, że czystość w łazience jest wymagana, jeżeli chcesz uniknąć wielu dolegliwości i odpowiednio zadbać o swoją higienę. Czyść łazienkę regularnie, a unikniesz dużych i trudnych do usunięcia zabrudzeń.

Może Ci się również spodobać...