Czyszczenie dywanów
Porady

Jak doprowadzić dywan do czystości?

Czyszczenie dywanów to jedno z najcięższych zadań, jakie pojawiają się przed osobami chcącymi doprowadzić wnętrze do reprezentacyjnego stanu. Wpływ na to w dużej mierze ma problematyczny materiał, z którego wykonany jest dywan, rodzaj plam czy staż plamy, utrzymującej się na dywanie. Czyszczenie dywanów może być jednak skuteczne dzięki kilku zasadom, które pozwolą na szybkie i efektywne usunięcie brudu. W dalszej części przedstawiamy sposoby czyszczenia dywanów, które są sprawdzone oraz gwarantują odniesienie sukcesu.

Czyszczenie dywanów – Odkurzanie

Pierwszym etapem, jaki należy wykonać, aby doprowadzić dywan do czystości, jest jego odkurzanie i usunięcie stałych cząstek np. piasku lub kurzu. W tym celu należy powoli i kilkunastokrotnie przesunąć szczotką odkurzacza po nim. Jest to nieco inny styl sprzątania, jaki większość osób stosuje, ale jest on jak najbardziej skuteczny. Pozwala dokładnie wciągnąć zanieczyszczenia, a styl taki jest dużo bardziej wydajny niż szybkie przesuwanie.

Uporczywe plamy z dywanów

Po wstępnym oczyszczeniu dywanu powinniśmy usunąć uporczywe plamy, które wyróżniają się na dywanie. Mogą one nie zostać usunięte podczas standardowego prania, które jest następnym punktem. Do tego celu warto użyć sody oczyszczonej. Rozsypać ją powinniśmy na zabrudzone miejsce i po kilkunastu minutach zebrać np. odkurzaczem. Neutralizuje ona również przykry zapach. Jeśli nie mamy pod ręką sody oczyszczonej, to do tego celu możemy użyć również… zwykłego mydła. Wbrew pozorom drzemie w nim duża siła. Wystarczy stworzyć intensywne mydliny i nanieść je na plamę. Na rynku dostępne są też specjalistyczne środki, które bywają znacznie mocniejsze, gdyż służą do punktowego usuwania plam na nie pielęgnacji ogólnej dywanu czy prania. Czyszczenie dywanów w taki sposób jest bardzo efektywne.

Trzepanie dywanów

Jednym z powoli zapomnianych i skutecznych sposobów na usunięcie brudu z dywanu przed ostatnią fazą jest trzepanie. O ile istnieje taka możliwość, możemy przetransportować go np. na trzepak lub na dwór i fizycznie usunąć resztę stałych drobinek, które są wczepione we włókna. Znacznie ułatwi to proces prania i sprawi, że przyniesie lepszy efekt. Czyszczenie dywanów w taki sposób jest skuteczne i przez wiele lat było gwarancją czystości.

Pranie dywanów

Ostatnim etapem, który definitywnie usunie cały brud i nada odpowiedniej formy dywanowi, jest jego pranie. Dzięki temu definitywnie pozbędziemy się drobnoustrojów oraz zapachu czy brudu. Podstawowe środki w postaci preparatu, który możemy kupić, są łatwo dostępne i tanie. Najczęściej proszek lub stworzoną pianę nanosimy na dywan. Po kilkunastu minutach usuwamy ją i czekamy, aż dywan wysuszy się. Nieco bardziej zaawansowaną opcją jest oddanie dywanu do firmy sprzątającej. Profesjonalne pranie dywanów jest bardziej wydajne. Bardzo często pracownicy przy pomocy specjalnych narzędzi zalewają cały dywan wodą, czyszczą go oraz intensywnie suszą. Takie wyjście jest dobrym pomysłem, jeśli nasz dywan jest bardzo zmęczony lub chcemy gruntownie go odświeżyć. Dobrym pomysłem jest też użycie specjalnych odkurzaczy wodnych z funkcją prania. Takie rozwiązanie jest o wiele bardziej komfortowe i mniej absorbujące. Pranie dywanów to też dobry sposób na pielęgnacje dywanów.

Może Ci się również spodobać...