Podpowiadamy, jak czyścić srebro. Lśniące sztućce.
Porady

Podpowiadamy, jak wyczyścić srebrne sztućce

„Jak wyczyścić srebrne sztućce?” – to pytanie zadaje sobie wiele osób, których srebro straciło swój dawny wygląd. Jeżeli jesteś wśród nich, to wcale nie musisz rezygnować z ich używania. Wystarczy, że przeczytasz ten poradnik, a srebrne sztućce znów będą elegancką ozdobą domu jak kiedyś. Wśród licznych sposobów znajdziesz również te domowe, które zaskakują skutecznością.

Zalety srebrnych sztućców

Choć dla niektórych srebrne sztućce to jedynie piękny i ponadczasowy element zastawy stołowej. Oczywiście to prawda, ale srebrne sztućce mają do zaoferowania coś więcej niż wygląd. Niewiele osób o tym wie, a srebro jest naturalnym antybiotykiem. Poza tym znane jest z działania antybakteryjnego i dezynfekującego. Z tego też powodu, obecnie zaleca się używanie srebrnych sztućców jedynie okazjonalnie na przykład co niedzielę. Mimo licznych zalet mają one również wady. Przede wszystkim srebrna warstwa szybko się utlenia i pokrywa patyną. Efekt jest nieestetyczny i sprawia, że właściciele niechętnie podają swoje srebrne sztućce do posiłków.

Jak czyścić i przechowywać srebrne sztućce?

Czym czyścić srebrne sztućce?

Na sklepowych półkach znajdziesz mnóstwo preparatów do czyszczenia srebra. Przyjmują one różne formy: gotowych płynów, roztworów, ściereczek czy pianek. Nie musisz jednak udawać się do sklepu, jeżeli nie masz pod ręką specjalistycznego produktu. Istnieje mnóstwo domowych sposobów, dzięki którym srebrne sztućce będą wyglądały jak za czasów swojej świetności. Podpowiadamy, jak wyczyścić srebro domowymi sposobami!

Jak wyczyścić srebrne sztućce? – domowe sposoby

Każdy, kto może się pochwalić srebrnymi sztućcami, powinien znać parę tricków, dzięki którym ich czyszczenie będzie proste jak nigdy. Metody te są sprawdzone i znane od wieków, dlatego masz gwarancję, że przyniosą upragniony efekt. Zanim jednak je poznasz, musisz wiedzieć, że kluczem do zachowania pięknego wyglądu sztućców jest ich odpowiednie przechowywanie. Aby zapobiec pokrywaniu się ich patyną należy trzymać je w ciemnych i suchych miejscach, ponieważ wilgoć przyspiesza utlenianie się srebra. Najlepiej, aby sztućce nie stykały się ze sobą i nie miały dostępu do powietrza.

Sok z cytryny

Pierwszym sposobem na oczyszczenie srebra jest sok z cytryny. Wystarczy, że wyciśniesz owoc na szmatkę, a następnie przetrzesz nią zaśniedziałą powierzchnię. Sok z cytryny jest słabym kwasem, za którego pomocą usuniesz przebarwienia i rozjaśnisz nieco srebro. Pamiętaj, aby po skończonym oczyszczaniu przemyć i wytrzeć do sucha sztućce.

Sól kuchenna i folia aluminiowa

Drugi sposób czyszczenia srebrnych sztućców jest bardzo skuteczny, a potrzebujesz do niego jedynie rzeczy, które na pewno masz w kuchni – folii aluminiowej, wody i soli. Wyłóż dno głębokiego naczynia folią aluminiową, a następnie wlej do niego wrzątek. Wsyp sól kuchenną w proporcjach 5 łyżeczek soli na 1 litr wody. Wymieszaj tak, aby sól dokładnie się rozpuściła. Następnie włóż srebro na kilka godzin do naczynia z roztworem. Po tym czasie wyjmij je, przemyj i osusz. Efekt powinien być spektakularny! Zastanawiasz się, do czego potrzebna jest folia? Będzie zbierać zanieczyszczenia ze sztućców.

Lśniąca srebrna zastawa. Jak wyczyścić srebrne sztućce?

Soda

Kolejny sposób wymaga użycia sody oczyszczonej. Jest to produkt, który zazwyczaj każdy ma swojej kuchni, ponieważ ma bardzo liczne zastosowania. Szczególnie przydatna jest podczas porządków. Czyszczenie srebra za pomocą sody jest łatwe, wystarczy, że do wrzątku wsypiesz ten proszek w proporcji 3 litry wody na 4 łyżki sody. Do roztworu warto dodać też kilka łyżek octu. Włóż do niego sztućce na minimum 30 minut, a następnie wypoleruj szmatką.

Czym wyczyścić srebrne sztućce? Wskazówki

Jeżeli szukasz w kuchni więcej produktów, które pomogą w usunięciu patyny ze srebrnych sztućców, to wypróbuj skórkę z banana, ketchup czy mąkę ziemniaczaną. Nada się także pasta do zębów, ale pamiętaj, aby nie trzeć nią srebra zbyt mocno. Niezależnie, na który sposób się zdecydujesz, pamiętaj, aby czyścić srebro przy otwartym oknie. To ważne, ponieważ w trakcie mycia wytwarza się dwutlenek siarki! Koniecznie zrezygnuj z szorowania srebra tak zwanym druciakiem. Nie zapominaj też, że srebrnych sztućców nie powinno myć się w zmywarce.

Może Ci się również spodobać...