Sprzątanie po remoncie
Porady

Jak uporać się ze sprzątaniem po remoncie?

Sprzątanie po remoncie to jeden z największych koszmarów, jakie czekają nas w jego trakcie. Nowy wystrój pomieszczeń przesłania wtedy kurz, brud i ogólny rozgardiasz, z którym bardzo trudno sobie poradzić. W takiej sytuacji należy uważać też na nowe nabytki czy wnętrza, aby ich nie uszkodzić. W dalszej części przedstawiamy porady jak skutecznie, szybko i dobrze uporać się ze sprzątaniem po remoncie. Prezentujemy też przydatne triki, które pomogą zadbać o nowe meble czy pomieszczenia, aby sprzątanie po remoncie nie było dla nich dokuczliwe.

Sprzątanie po remoncie na sucho

Pierwszym etapem sprzątania po remoncie jest suche usunięcie wszystkich stałych pozostałości takich jak piasek czy drobny kurz. W tym celu powinniśmy miotełkami lub szmatkami zrzucać kurz z górnych partii — w dół tak, aby na uprzednio wyczyszczoną podłogę nie spadały drobiny. Po pierwszym gruntownym oczyszczeniu można wykonać je jeszcze raz przy pomocy samych ściereczek i odrobiny siły. Będziemy mieli wtedy pewność, że wolne cząstki brudu zostały usunięte. Jeśli planujemy remont, warto zabezpieczyć pomieszczenia podwójną folią, z której pierwszą warstwę — tę najbardziej zabrudzoną zdejmiemy po pierwszym ogólnym uprzątnięciu a drugą po dokładniejszym wymieceniu pozostałości.

Jak zabezpieczyć i oczyścić nowe mebli i powierzchnie

Wbrew pozorom sprzątanie, które wzbija kurz, może być również niebezpieczne i szkodliwe dla mebli. Nowe nabytki w postaci mebli, blatów czy stałych elementów np. “wyspy” w kuchni warto zabezpieczyć folią lub wymieniając starą — brudną na nową podczas sprzątania. Powinniśmy zdjąć ją w ostatnim momencie przed sprzątaniem na mokro, gdy już skończymy ogólne uprzątanie głównego sypkiego brudu. Gdy pozbędziemy się już folii ochronnej, a w pomieszczeniu nie będzie wolnych drobin, kurzu czy piasku możemy przetrzeć meble i powierzchnie, które były zabezpieczone wilgotnymi ściereczkami.

Sprzątanie po remoncie na mokro

Sprzątanie po remoncie wymaga również odrobiny wody. Ostatnim etapem jest sprzątanie mokrymi ściereczkami. Takie działanie definitywnie usunie resztki kurzu oraz pozwoli odzyskać blask całemu pomieszczeniu. Do tego celu warto używać dużej ilości ściereczek i często je zmieniać, aby wchłonięty brud nie rozprzestrzeniał się. Warto również zastosować odpowiednie środki czystości a po nich raz jeszcze przetrzeć powierzchnię wilgotną ścierką z samą wodą.

Firma sprzątająca po remoncie

Sprzątanie po remoncie to bardzo wymagająca czynność. Jeśli samodzielnie nie mamy czasu, nie chcemy uporządkować rozgardiaszu lub chcemy mieć pewność wysokiej jakości porządków, warto jest zatrudnić firmę sprzątającą. Odpowiedzi na pytanie, dlaczego warto jest przynajmniej kilka. Pierwsza z nich to dokładność. Profesjonaliści zrobią to nie gorzej niż my sami, a w większości przypadków porządki będą dokładniejsze. Kolejnym plusem jest czas. Sprzątanie po remoncie wymaga zdecydowanie większego nakładu czasu niż np. te codzienne. Firma sprzątająca zrobi to w krótszym okresie, dzięki czemu nie stracimy kilku dni. Często pojawiającym się pytaniem jest to czy można wynająć firmę sprzątającą na jednorazowe sprzątanie. Jak najbardziej tak. Firmy takie mają przygotowane na takie okazje specjalne stawki, system sprzątania czy sprzęt. Sprzątanie po remoncie przez profesjonalne firmy to dobry pomysł.

Może Ci się również spodobać...