Bakterie w biurach
Porady

Bakterie w biurach, w których miejscach mamy ich największą ilość?

Bakterie w biurach to powszechne zjawisko, na które pracodawcy powinni zwrócić szczególną uwagę, aby zadbać o zdrowie swoich pracowników. Czy wiesz, że znane jest około 500 rodzajów bakterii, które mogą znajdować się w miejscach, z których korzystamy na co dzień w pracy takich jak na przykład biurko? Większość osób nie zdaje sobie sprawy jak zanieczyszczone jest ich środowisko pracy, a co ciekawe przy pojedynczym stanowisku pracy biurowej można znaleźć więcej bakterii niż w toalecie. Codzienne przebywanie w tych miejscach zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób, dlatego tak ważne jest zadbanie o higienę i czystość w biurach i korporacjach.

Na co zwrócić uwagę?

Miejsca, w których znajduje się najwięcej bakterii to miejsca związane bezpośrednio z kontaktem dotykowym. Przez dotyk przenosi się bowiem największa ilość bakterii w biurach. Miejsce, przy którym spędzamy najwięcej czasu w pracy jest biurko, dlatego należy dbać o codzienne sprzątanie biurka przy pomocy specjalnych środków czyszczących. Kolejne miejsca będące siedliskiem bakterii to oczywiście klawiatura komputera, myszka komputerowa czy telefon. Niestety większość osób zapomina o prawidłowej higienie rąk w czasie pracy, po skorzystaniu z toalety oraz po jedzeniu. W ten sposób bakterie w biurach  są przenoszone na przedmioty, z których korzysta się na co dzień. Dodatkowo, jeśli w pracy wiele osób korzysta z jednego telefonu lub stanowiska komputerowego, bakterie w biurach w szybki sposób migrują i rozmnażają się. Na co dzień większość pracowników nie pamięta o czyszczeniu klawiatury, a właśnie tam w zakamarkach między klawiszami,  zbierają się bakterie w biurach. Wiele osób, przez zbyt mało czasu spożywa posiłek przy biurku, z którego korzysta do pracy. W ten sposób zarazki z biurka łatwo przenoszą się na pożywienie, a stąd bezpośrednio do organizmu. Bakterie w biurach namnażają się wówczas również na resztkach jedzenia, które niezauważone spadają na klawiaturę.

Bakterie w biurach, a przedmioty codziennego użytku

Bakterie w biurach znajdują się na przedmiotach, z których powszechnie korzystamy, takich jak długopisy używane przez wiele osób, kubki w kuchni pracowniczej, które często są myte niedokładnie, bez użycia odpowiednich detergentów i zmywarki, a także.. dokumenty papierowe. Tak, papier jest doskonałym nośnikiem bakterii, a przecież ważne dokumenty są przekazywane codziennie z rąk do rąk.  Największym nośnikiem bakterii są jednak sami pracownicy, dlatego tak ważne jest dbanie o własną higienę, częste mycie rąk, a także codzienne sprzątanie stanowiska pracy, aby bakterie w biurach nie rozmnażały się i nie przenosiły groźnych chorób.

Bakterie w biurach i co dalej?

Poza dbaniem o własną higienę ważne jest podejście pracodawcy i zatroszczenie się oto aby biura były miejscem czystym i przyjaznym dla pracowników. Choroba przenoszona przez bakterie w biurach zdecydowanie nie wpłynie na efektywność pracy, dlatego warto zadbać o czystość. Najlepiej zrobić to przy pomocy profesjonalnej firmy sprzątającej, która posiada do tego odpowiednie środki oraz sprzęt. W szybki, bezproblemowy i niedrogi sposób można zadbać o higienę pracy.

 

Może Ci się również spodobać...