pranie kanapy
Porady

Pranie kanapy sposobem na utrzymanie jej w dobrej kondycji

Jednym z mebli znajdującym się w każdym mieszkaniu jest kanapa. Pranie kanapy jest natomiast jednym ze sposobów na utrzymanie jej w dobrej kondycji. Niestety, niewiele osób wie, w jaki sposób czyścić kanapę, aby jej nie zniszczyć – kluczem do sukcesu są bowiem odpowiednie, wysokiej jakości preparaty, które zakonserwują naszą kanapę, a nie zniszczą jej. Niestety, nawet użycie wysokiej jakości detergentów, nie zagwarantuje nam sukcesu i wiąże się z pewnym ryzykiem.

Pranie kanapy – o czym należy pamiętać?

Obicia kanap są wykonywane z różnych tkanin. Zazwyczaj jest to włókno syntetyczne, jednakże nie brakuje obić wykonywanych z bawełny czy lnu. Wszystkie są podatne na mniejsze bądź większe wybrudzenia. Chcąc utrzymać kanapę w czystości, należy czyścić ją regularnie. Uchroni to tkaninę, z której wykonane jest obicie przed osadzaniem się w niej zabrudzeń.

Chcąc samodzielne doprowadzić kanapę do stanu używalności, większość osób zaopatruje się w preparat do czyszczenia tkanin i postępuje zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu. Jest to metoda tania, jednakże niekoniecznie skuteczna. Mało tego, wymaga od nas tarcia, co może uszkodzić tkaninę, sprawiając, że będzie jeszcze bardziej podatna na wybrudzenia. Trzeba również mieć na uwadze, że wszelkie, używane przez nas detergenty powinny zostać usunięte z powierzchni obicia, a to może przysporzyć nam wiele trudności (robiąc to nieumiejętnie można zamoczyć materiał i wnętrze sofy sprawiając, że zacznie nieprzyjemnie pachnieć i ulegnie zniszczeniu).

Unikamy zniszczenia kanapy

Chcąc uniknąć zniszczenia kanapy, pranie kanapy warto wykonać z użyciem odkurzacza posiadającego funkcję prania. Mimo iż zazwyczaj wykorzystuje się go podczas prania dywanów, modyfikując jego ustawienia można wykorzystać go również podczas prania tapicerek i obić. Charakteryzują się umiejętnością czyszczenia bez wciera detergentów w powierzchnię mebla. System płukania natomiast skutecznie chroni obicie przed zmoczeniem.

Jeśli nie możemy sobie pozwolić na zakup odkurzacza z funkcją prania (koszt jego zakupu jest stosunkowo wysoki) i jednocześnie nie chcemy prać obicia samodzielnie, można zdecydować się na skorzystanie z oferty profesjonalnej firmy, specjalizującej się w czyszczeniu mebli, dysponującej profesjonalnym sprzętem, umożliwiającym jej świadczenie tego typu usług (jest to rozwiązanie droższe niż samodzielne wypranie kanapy z użyciem detergentów sprzedawanych w dyskontach, jednakże zdecydowanie bardziej bezpieczniejsze).

Może Ci się również spodobać...