Środki czystości

Eko sprzątanie jest możliwe? Oczywiście, że tak! Sprawdźcie sami

Każdy z nas chce, aby jego dom lśnił czystością. W sklepach pojawiają się coraz to lepsze środki do mycia, różnorodne mopy, ścierki zbierające jeszcze więcej kurzu. Świat jednak podpowiada nam, aby zrezygnować z chemicznych rozwiązań i postarać się wybrać ekologiczne rozwiązanie. Fakt, że w sklepach nie znajdziemy już plastikowych torebek, w knajpach dostajemy papierowe słomki, na mieście można spotkać coraz więcej osób z wielorazowymi torbami już chyba nikogo nie dziwi. Jako społeczeństwo staliśmy się w ostatnim czasie jeszcze bardziej wrażliwi na środowisko, dobro zwierząt, powietrza i roślin. Burmistrzowie czy prezydenci miast również podążają tym trendem wprowadzając miejskie rowery za niewielką opłatą lub różnego rodzaju eventy promujące ekologiczny styl życia. Wielu z nas zaczęło się zastanawiać jak może wspomóc naszą planetę i jakie działania przybliżą nas do mniejszej emisji spalin czy plastiku. Bez wątpienia, jeśli chcecie zacząć swoją eko przygodę powinniście zainteresować się tematem jakim jest eko sprzątanie.

Dlaczego warto wybierać eko środki czystości lub robić je w domu?

Te ekologiczne płyny zawierają o wiele mniej detergentów i nie mają w swoim składzie całej tablicy Mendelejewa. W społeczeństwie jest coraz więcej alergików, których te środki po prostu mogą uczulać. Ponadto nasz świadomość wzrosła i wiemy, że niektóre substancje mogą mieć szkodliwy wpływ na np. nasz układ oddechowy. Mając małe dzieci musimy również uważać aby detergenty nie dostały się do ich rąk czy ust. Coraz to nowsze płyny są też coraz droższe ponieważ jeszcze lepiej doczyszczają swoją chemią powierzchnie. Nie dość, że jeszcze bardziej narażony jest nasz organizm to jeszcze nasz portfel. Jeśli wybierzemy najlepszą opcję, czyli wyrób własnych środków myjących, to nie dość że będą oni w pełni bezpieczne to jeszcze zmniejszymy emisję plastiku. Do ich przechowywania będziemy mogli użyć pojemniki, które już mamy i będą one wielorazowego użytku, więc po każdym użyciu nie będziemy musieli wyrzucać butelki. Również idąc na zakupy po nowe środki nie będziemy brać plastikowych torebek. Również nasz domowy budżet na tym mniej ucierpi, ponieważ większość środków czystości możemy zrobić z naprawdę tanich produktów. To wszystko sprawia, że ekologiczne rozwiązania są lepsze.

eko sprzątanie

Eko sprzątanie – jak zrobić podstawowe domowe środki czystości?

Na środki czyszczące wykonane w domu nie potrzebujemy wielu składników. Najważniejszym zakupem będzie ocet, soda oczyszczona, cytryny, boraks, sól oraz ulubiony olejek eteryczny. Wody nie musicie kupować. Ta z kranu idealnie się nada. Tak tyle wystarczy by zacząć sprzątać swój dom w sposób całkowicie bezpieczny dla środowiska.

Ekologiczny płyn do mycia naczyń

 • sok z cytryny – najlepiej użyć trzech cytryn
 • 300 mililitrów przegotowanej lub przefiltrowanej wody
 • 100 gram soli
 • 50 mililitrów octu

Całość wlewamy do garnka, blendujemy blenderem a następnie podgrzewamy przez 15 minut. Wszystko po to aby składniki się połączyły. Następnie miksturę przelewamy do pojemnika.

Płyn do mycia powierzchni w łazience oraz w kuchni

 • mydło w płynie – łyżeczka
 • boraks – łyżeczka
 • kilka kropel olejku zapachowego
 • ocet – 2 łyżki
 • przegotowana woda – 2 szklanki

Składniki wlewamy do butelki ze spryskiwaczem i energicznie potrząsamy tak aby składniki się wymieszały.

Środek do czyszczenia piekarnika

 • pół szklanki sody oczyszczonej
 • dwie łyżeczki soli
 • trochę wody tak aby z mieszaniny powstała pasta

Całość odstawiamy na pięć minut i możemy zaczynać szorowanie.

Płyn do szyb

 • ocet – łyżeczka
 • ciepła woda – litr

Wlewamy do pojemnika ze spryskiwaczem, wstrząsamy i możemy zacząć używać.

Jak widzicie są to tanie i proste przepisy środków do sprzątania. Każdy powinien sobie z nimi poradzić. Są to podstawowe przepisy. Jeśli jednak przekonacie się do ekologicznego sprzątania i zrozumiecie, że jest ono najlepsze dla Waszego zdrowia szybko sięgniecie po kolejne przepisy. Ekologicznymi środkami możemy posprzątać wszystko, umyć podłogi, toaletę, płytki. Znajdą się również przyjazne dla środowiska rozwiązania do sprzątania kamienia czy pleśni. Wszystko zależy od tego jak bardzo będziecie chcieli żyć w zgodzie z naturą.

Może Ci się również spodobać...