Porady

Jak sprzątać dom – skuteczne i sprawdzone sposoby na czyste mieszkanie

Każdy z nas wie jak męczące i uciążliwe jest sprzątanie mieszkania. Zwłaszcza jeśli cały tydzień pracujemy a w weekend marzymy o odpoczynku. Większość z nas aktualnie pracuje po 8 godzin a niektórzy bardzo często również po godzinach. Nie jest już sprawą dziwną, że coraz więcej z nas musi usiąść do pracy również w weekend. Mamy mało czasu na spędzanie czasu z bliskimi, nie mówiąc już o sprzątaniu domu czy mieszkania. Śniadanie zazwyczaj w biegu, więc zmywanie odkładamy na potem, obiad najczęściej w pojemniku, który po przyjściu z pracy rzucamy tylko do zlewu. Plama na podłodze zawsze może poczekać a zza zakurzonych ramek widać jeszcze całkiem nieźle zdjęcia. Odkurzacz jak potwór wyłania się z szafy i ani myślimy o jego użyciu, bo wiązałoby się to ze stratą naszego cennego czasu. Wiadomo jednak, że kiedyś ten dom będzie trzeba posprzątać. Warto więc znać kilka sprawdzonych sposobów na to jak sprzątać dom i poradzić sobie z tym najlepiej.

Jak sprzątać dom kiedy nie mam odpowiednich środków czystości

Tak dzieję się bardzo często. Jak wiemy wyprawa do sklepu zajmuje sporo czasu, którego nie chcemy tracić. Warto więc albo raz w miesiącu robić przegląd detergentów i na bieżąco uzupełniać braki lub tworzyć ekologiczne środki czystości. Będziecie do nich zazwyczaj potrzebowali podstawowych rzeczy, które znajdą się w każdej kuchni, jest to cytryna, soda oczyszczone, ocet, sól i woda której możecie nalać bezpośrednio z kranu. Jeśli przykładowo nie macie płynu do mycia okien, zmieszajcie litr wody z łyżeczką octu i wlejcie do pojemnika ze spryskiwaczem. Możecie spryskać szyby i wytrzeć je gazetą lub pończochą, wtedy mycie okien będzie łatwiejsze i nie pozostaną na nich smugi.

jak sprzątać dom

Po pierwsze systematyczność

Jeśli generalne sprzątanie domu Cię przeraża i na samą myśl jesteś przerażony, zacznij sprzątać systematycznie. Dzięki temu nie będziesz musiał co tydzień patrzeć na piętrzący się bałagan. Jeśli posprzątanie czegoś zajmie Ci mniej niż 5 minut zrób to od razu. Tyczy się to mycia naczyń, wycierania plam, ścierania kurzy. Widzisz coś brudnego posprzątaj to od razu, nie odkładaj na potem. Kupka naczyń z całego dnia to koszmar i nie pozmywasz jej szybko. Jeśli jednak pozmywasz naczynia po każdym posiłku i szklankę po każdej herbacie nawet nie zauważysz, że uciekł Ci jakiś czas. Mówiąc o systematyczności sprzątania mamy też na myśli takie porządki w domu jak odkurzanie i mycie podłóg. Zajmuje to trochę więcej ale nadal przeciętnej wielkości mieszkanie odkurza się nie więcej niż 15 minut. Zaplanuj ten czas w tygodniu tak, abyś mógł odkurzyć i umyć podłogi w domu w miedzy czasie. Możesz wybrać jeden dzień lub dwa dni. Jednego odkurzyć a drugiego umyć podłogę.

Jak szybko posprzątać pokój?

Tutaj również stosujemy zasadę systematyczności, jeśli jednak mamy w planach większe porządki lub dawno nie sprzątaliśmy zacznijmy od góry przechodząc w dół oraz trzymajmy się zasady od prawej do lewej. Na czym to polega? Zacznijmy od rzeczy które są najwyżej i przykrywają pozostałe. Umyjmy żyrandol, parapet, włóżmy rzeczy z suszarki do prania lub z krzesła dajmy do prania, posprzątajmy papiery. Jeśli już wszystkie blaty i powierzchnie będą puste, lub będą znajdować się na nich konieczne rzeczy wytrzyjmy kurze. I tak konsekwentnie przechodźmy na dół aż nie dojdziemy do odkurzania i mycia podłogi. Dzięki takiej metodzie sprzątania nie będziemy kurzyć i brudzić powierzchni już umytych. Jeśli działacie zadaniowo, możecie sobie stworzyć listę zadań które musicie wykonać podczas sprzątania i jak już wykonacie daną czynność wykreślać ją. Sprzątanie będzie przyjemniejsze, a Wy zauważycie efekty już po kilku minutach.

Sprzątanie nie należy do ulubionych czynności i obowiązków domowych. Może być jednak proste i przyjemne jeśli przyjmiemy jedną z powyższych strategii. Pamiętajcie, żeby sprzątać na bieżąco i nie odkładać tego do momentu, aż w naszym domu będzie na prawdę brudno.

Może Ci się również spodobać...