Odkurzanie, sprzątanie, zmywanie gdy chcemy utrzymać porządek w domu
Porady Środki czystości

Utrzymanie porządku w domu – proste sposoby i skuteczne nawyki!

Pilnowanie czystości i porządku w domu to nie lada wyzwanie. Sytuacja jest o wiele bardziej prosta jeśli mamy możliwość zostania w domu lub pracy zdalnej. Jeśli jednak codziennie chodzimy do pracy, w domu spędzamy tylko krótki czas w ciągu dnia i śpimy zazwyczaj nie mamy czasu na porządki. Również świeżo upieczeni studenci bardzo często mają problem aby utrzymać porządek w domu. Po powrocie z pracy czy zajęć zazwyczaj rzucamy wszystko na podłogę lub krzesło, szybkie gotowanie, albo jedzenie na wynos, po którym nie mamy już siły sprzątać czy zmywać. Siadamy przed laptopem, telewizorem. Jeśli mamy dzieci to bawimy się z nimi przystajemy na ich szalone pomysły bo nie mamy sił aby odmówić. Bo takim dniu gonitwy nie mamy ochoty patrzeć na piętrzące się w zlewie naczynia, kłęby kurzu na podłodze, porozrzucane zabawki, górę prania do zrobienia i wyprasowania. Marzymy o ciepłym prysznicu i łóżku! Niechętnie myślimy również o sobocie. Chcielibyśmy spędzić ją na odpoczynku i z rodziną a nie na generalnych porządkach. Każdy z Was pewnie zastanawiał się kiedyś co zrobić aby porządki nie zajmowały tyle czasu i żeby miejsce, w którym mieszkamy zawsze było czyste.

Regularne sprzątanie kluczem do sukcesu

Nie od dziś wiadomo, że jeżeli będziemy robić rzeczy regularnie i konsekwentnie, możemy spodziewać się oczekiwanych rezultatów. Tak jest zarówno ze sportem, nauką jak i sprzątaniem. Podobno, żeby wyrobić sobie nawyk potrzeba 3 tygodni regularności, dlatego rzuć sobie wyzwanie i co trzy tygodnie wprowadzaj nowy nawyk sprzątania, który będziesz konsekwentnie powtarzał/powtarzała.

Codzienne czynności wszystkich domowników - czyli nie odkładam obowiązków i zadań na później

Mycie naczyń

Zacznij od mycia kubka po każdej herbacie,kawie czy napoju. Włożenie do zmywarki czy jego umycie nie zajmie Ci nawet minuty. Jeśli to nie będzie sprawiało Ci już kłopotów przejdź poziom wyżej i zacznij zmywać wszystkie rzeczy zaraz po ich użyciu. Pozwoli Ci to pozbyć się dużej ilości naczyń do zmywania. Na niektórych powierzchniach po czasie tworzy się brud, który trudno zmyć. Jeśli zrobisz to od razu na pewno zajmie Ci to o wiele mniej czasu.

Odkładanie rzeczy na miejsce

Wracasz z pracy czy szkoły i rzucasz torbę, kurtkę i rzeczy gdzie popadnie. Zmień to. Kurtkę wieszaj na wieszaku, torbę odkładaj w ustalone miejsce a rzeczy składaj lub wrzucaj do prania. Jeśli wyrobisz sobie ten prosty nawyk przejdź dalej. Wszystko co zostało przez Ciebie użyte, czy to komputer, długopis, ubranie, książka po skończeniu użytkowania odkładaj. Odkładania rzeczy nie nauczysz się odkładając to na potem. Zrób to teraz.

Mycie blatów, stołów, ścieranie kurzu

Utrzymanie czystości to również dbanie o powierzchnie użytkowe w naszym mieszkaniu. Widzisz plamę, kurz, coś leży na blacie a nie powinno? Zetrzyj to, umyj, powycieraj. Nie nagromadzą się dzięki temu liczne plamy na stołach czy szafach, w kuchni czy w łazience. Taka jedna plama zajmie Ci chwilę, jeśli jednak nagromadzą się one i ponakładają na siebie będziesz miał o wiele więcej pracy.

Odkurzanie pokoju, sprzątanie mieszkania, pranie ubrań, zmywanie naczyń gdy chcemy łatwiej utrzymać porządek w domu

Odkurzanie

Znajdź chwilę na początku raz w tygodniu na odkurzenie całego domu. Wydaje Ci się że to dużo przestrzeni i nie masz na to czasu? Włącz stoper i zobacz jak szybko potrafisz odkurzyć dom. Najdłużej zajmuje chyba wyciągnięcie i schowanie odkurzacza. Jeśli uda Ci się robić to regularnie raz w tygodniu, spróbuj robić to dwa razy. Utrzymasz wtedy porządek na dłużej.

Mycie podłóg, łazienki, toalety i inne

Od razu powiem Ci, że zajmie Ci to trochę dłużej. Jeśli jednak pozostałe rzeczy będziesz robił regularnie na koniec tygodnia czy wolny dzień zostanie Ci mniej pracy. Mycie okien oraz inne rzeczy zaplanuj sobie raz w miesiącu. Znajdź również czas na generalne porządki co kilka tygodni.

Jak widzisz bałagan nie musi towarzyszyć Ci przez cały tydzień, aż do soboty. Sprzątanie może być szybkie, łatwe i regularne.

Może Ci się również spodobać...