czyszczenie
Porady

Jak doczyścić przypalone żelazko?

Czyszczenie żelazka może nie być takie łatwe. Żelazko to jeden z najczęściej wykorzystywanych sprzętów w każdym gospodarstwie domowym. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak je czyścić. Problem nasila się w momencie, gdy zabrudzenia są trudne do usunięcia na tyle, że zawodzą tradycyjne metody.

Czyszczenie żelazka – Domowe i niezawodne metody

Przypalone żelazko sprawia wrażenie sprzętu, który nadaje się jedynie do wyrzucenia, jednak umiejętne czyszczenie sprawi, że będzie ono z powrotem wyglądało jak nowe. Najlepsze są substancje, które mogą się przydać do czynności, jaką jest sprzątanie domów. Jedną z nich jest mieszanka z octu, kwasu cytrynowego (kilku kropel) i sody oczyszczonej. Tak przygotowany roztwór należy pozostawić na zabrudzonej powierzchni na kilkanaście minut. Następnie należy zetrzeć tę nałożoną pastę przy pomocy zwilżonej ściereczki. Jest to wygodny sposób bazujący na naturalnych składnikach.

Alternatywą są oczywiście gotowe preparaty dostępne w sklepach. Bardzo ważne jest to, żeby podejmować próby doczyszczenia żelazka jedynie, kiedy jest ono wyłączone z prądu i całkowicie ostygnie. W przeciwnym razie łatwo o poparzenie!

Pomocne wskazówki dotyczące czyszczenia żelazka

  • Przed przygotowaniem roztworu warto na początek spróbować czyszczenia jedynie za pomocą wody. Ta metoda sprawdzi się wyłącznie wtedy, gdy żelazko będzie jeszcze gorące.
  • Akcesoria, którymi czyścimy żelazko zawsze, powinny mieć miękkie. Najlepiej wybrać gąbkę (gładka strona) lub bawełnianą ścierkę.
  • Jeśli obszar przypalenia jest mały, można spróbować go wyczyścić jedynie sokiem z cytryny.
  • Jeśli jesteśmy zwolennikami stosowania profesjonalnych preparatów, należy upewnić się, do jakiego rodzaju powierzchni (teflonowa, metalowa, czy ceramiczna) żelazka się nadają. W przeciwnym razie stopa żelazka może ulec uszkodzeniu lub zostać trwale zarysowana.
  • Gdy pomimo zastosowanych metod wciąż widoczne są zabrudzenia, na przykład w otworach stopy żelazka, można wykorzystać dodatkowe akcesoria, takie jak płatki kosmetyczne do uszu. Ich mała objętość doskonale dotrze do trudno dostępnych miejsc. Końcówki patyczków najlepiej zamoczyć w occie lub wodzie z odrobiną sody oczyszczonej.
  • Nie należy podejmować prób mechanicznego zdrapywania spalenizny przy pomocy ostrych narzędzi lub spinaczy. Nie przyniesie to pożądanego efektu, a jedynie doprowadzi do powstania zarysowań na powłoce żelazka.
  • Zawsze należy się uważnie zapoznać z instrukcją stosowania danego preparatu. Lepiej też kilka razy upewnić się, czy nadaje się do oczyszczenia danej powierzchni.

Może Ci się również spodobać...