Sprzątanie domu
Porady

Jak utrzymać porządek w szafie?

Sprzątanie domu to czynność, która towarzyszy każdemu z nas. Są różne metody i techniki utrzymania porządku i zachowania czystości. Jednym z najbardziej kłopotliwych aspektów jest, uprzątniecie szafy. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad.

1. Regularny przegląd szafy

Zarówno sprzątanie domu, jak i porządkowanie garderoby rządzi się tymi samymi prawami i powinno opierać się o systematyczne pozbywanie się niepotrzebnych rzeczy. Dobrym pomysłem jest sezonowe odświeżanie szafy. Rzeczy, które najczęściej nosimy, powinny znajdować się zawsze pod ręką. Najlepiej umieścić je w środkowej części szafy i na górnych półkach.

2. Podział garderoby

Dobrze jest układać ubrania kategoriami. Każda z nich powinna znajdować się osobno: odzież sportowa, zimowa, eleganckie kreacje i dodatki. W ten sposób każda rzecz będzie miała swoje miejsce i unikniemy szukania rzeczy „po omacku” i w pośpiechu. To właśnie najczęstsze przyczyny bałaganu.

3. Wykorzystaj akcesoria do sprzątania

Szafa jest specyficzną przestrzenią, dlatego warto sięgnąć po wieszaki, wysuwane pojemniki i pudełka. Dobrym pomysłem jest również zakup specjalnych organizerów, na przykład na bieliznę. Dodatkowo możemy umieścić w nich saszetki zapachowe, których użycie wzmocni wrażenie czystości. W ten sposób łatwiej będzie usystematyzować przestrzeń i zadbać o porządek. Największym błędem jest upychanie rzeczy na siłę. Działania bez logiki zwiększają tylko ryzyko wystąpienia bałaganu.

4. Umiejętne składanie ubrań

Chowanie ubrań w szafie to również ich składanie, najlepiej sprawdzi się technika „na trzy”. Ubrania najlepiej ustawić bokiem na zewnątrz tak, aby wszystko ładnie wyglądało. W ten sposób łatwiej znaleźć daną rzecz. Można pokusić się również o ułożenie ubrań według kolorów.

5. Zwiększenie przestrzeni

Na to pozwoli utrzymanie porządku w szafie, jednak ważna jest również odpowiednia strategia. Czasem można umieścić na jednym wieszaku kilka rzeczy. Musimy znaleźć również sposób na odpowiednie ustawienie organizerów i rozważyć, czy i jak wykorzystać ewentualne piony i poziomy szafy. Na dole można również umieścić kosz, w którym znajdą się brudne ubrania, czy ręczniki. Możliwości jest naprawdę mnóstwo.

6. Sprzątanie domu i wyrobienie odpowiednich nawyków

Ta zasada jest dobra również, jeśli chodzi o sprzątanie domu. Najlepiej nauczyć się odkładania rzeczy na swoje miejsce. W ten sposób zaoszczędzimy czas na ich szukanie w przyszłości. Codziennie warto też poświęcić 5 minut, aby przyjrzeć się porządkowi w swojej szafie.

Może Ci się również spodobać...