Zastanawiasz się, jak chronić przed wilgocią łazienkę?
Porady

Podpowiadamy, jak chronić przed wilgocią łazienkę

Pytanie: „jak chronić przed wilgocią łazienkę?” zadaje sobie mnóstwo osób. Nie da się ukryć, nawet najpiękniej zaaranżowane pomieszczenie traci swój urok, gdy zaatakuje je nie tylko nieestetyczna, ale też niebezpieczna pleśń. Łazienka to miejsce w naszych domach, które jest najbardziej narażone na wilgoć. Dlaczego? Wytłumaczenie jest bardzo proste – niemal każda czynność, którą w niej wykonujemy, wymaga użycia wody. Woda pojawia się na powierzchni elementów ceramiki sanitarnej, ale nie tylko. Para powstająca podczas gorących kąpieli wnika też w ściany i sufit. Problem jest więc złożony i wymaga odpowiedniego podejścia już na etapie projektowania wnętrza.

Urządzanie lub remont łazienki – jak zadbać o zabezpieczenie przed wilgocią na tym etapie

Urządzasz nową łazienkę lub remontujesz starą? Pamiętaj, że oprócz zmiany wyglądu, należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie pomieszczenia przed wilgocią. Pomoże w tym odpowiednia hydroizolacja. Zanim położysz płytki, koniecznie sięgnij po jedno z trzech sprawdzonych rozwiązań.

Pierwsze z nich to zaprawa hydroizolacyjna. Nadaje się ona do pomieszczeń cechujących się wysoką wilgotnością. Jest to materiał na bazie cementu, który przed nałożeniem miesza się z wodą. Ten rodzaj zabezpieczenia nadaje się do prawie każdego rodzaju podłoża. Wyjątkiem są mury mieszane. Drugi, bardzo popularny preparat, który pozwoli skutecznie zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią to folia w płynie. Folii można używać na betonie, tynkach gipsowych, cementowych, cementowo-wapiennych i płytach gipsowo-kartonowych. Folię w płynie nakłada się pędzlem lub wałkiem. Nie nadaje się ona jednak do malowania ścian.

Prysznic to miejsce, gdzie gromadzi się często wilgoć.

Ostatnie, trzecie rozwiązanie, będące odpowiedzią na pytanie: „jak chronić przed wilgocią łazienkę?” to masa uszczelniająca. Należy nakładać ją tak samo, jak folię w płynie. Jest to substancja półpłynna na bazie żywic syntetycznych. Służy do zabezpieczania przed wilgocią ścian i podłóg, a także kabiny prysznicowej. Masę uszczelniającą dostaniesz w sklepie w wiaderku, najczęściej w postaci jednoskładnikowej.

Przedstawione powyżej rodzaje izolacji przeciwwilgociowej powinieneś wykonać we wstępnym etapie remontu łazienki – zanim nałożysz płytki. Dzięki temu zabezpieczysz przed wodą mury. Jeżeli zdecydujesz się, na któryś z tych preparatów, pamiętaj, że przed ich nałożeniem należy zadbać o dodatkowe wzmocnienie i użyć środka gruntującego. Także sam wybór płytek nie jest bez znaczenia. Mają one różny współczynnik nasiąkliwości – najlepiej wybierz takie, których współczynnik wynosi 3%.

Jak chronić przed wilgocią łazienkę na późniejszych etapach?

Położyliście w łazience warstwę hydroizolacyjną i zastanawiacie się, czy to wszystko, co w Waszej mocy? Oczywiście, że nie! Równie ważna, co izolacja jest odpowiednia wentylacja łazienki. To właśnie prawidłowy system zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza i usunie nadmiar wilgoci z pomieszczenia. Wentylacja grawitacyjna zdecydowanie wystarczy w małej łazience. Nie jest to nic innego jak tradycyjna kratka. Nie bez znaczenia jest jednak jej umieszczenie. Powinna znajdować się najdalej od drzwi jak to możliwe. Jeżeli Wasza łazienka jest duża i chcecie wzmocnić działanie kratek, możecie zastosować wentylatory mechaniczne. Mogą one pracować zarówno non stop, jak i być włączane tylko podczas korzystania z łazienki lub gdy nagromadzi się w niej para wodna.

Jak chronić przed wilgocią łazienkę i co, gdy pojawi się pleśń?

Co w sytuacji, gdy pojawi się grzyb lub pleśń?

Zastanawiacie się, co zrobić, gdy nie zastosowaliście żadnej ochrony przed wilgocią w łazience lub została ona źle wykonana i jest nieszczelna? W pomieszczeniu mogą pojawić się zacieki, a na nich grzyb lub pleśń. W takiej sytuacji należy podjąć dwa kroki. Pierwszy, czyli jak najszybsze usunięcie zabrudzenia. Drugi, czyli usunięcie źródła wilgoci i poprawienie wentylacji – jednym słowem należy zrobić wszystko, aby uniknąć problemu w przyszłości.

Jeżeli nalot (czarny lub zielony) pojawi się na fudze, najlepiej byłoby ją usunąć, osuszyć powierzchnię, zastosować środek grzybobójczy i wstawić nową – najlepiej odporną na wilgoć fugę epoksydową. Jeżeli jednak nie chcecie od razu usuwać starej fugi, możecie spróbować ją wyczyścić. Do tego celu dostępnych jest mnóstwo preparatów. Przeznaczone są one do walki z grzybem i pleśnią. Pamiętajcie, aby przed ich użyciem koniecznie przeczytać informacje zamieszczone na opakowaniu. Możecie też sięgnąć po domowe, mniej inwazyjne sposoby na przykład: proszek do pieczenia, pastę do zębów czy sok z cytryny.

Może Ci się również spodobać...