Ściąganie tapety wcale nie musi być trudne.
Porady

Ściąganie tapety krok po kroku – to musisz wiedzieć

Ściąganie tapety czasem jest konieczne, na przykład, gdy remontujecie pomieszczenie i stara okładzina jest zniszczona. Bywa też, że stara tapeta po prostu się znudzi lub przestanie pasować do stylu wnętrza. Duży wybór różnorodnych wzorów dostępnych w sklepach kusi i sprawia, że jeszcze bardziej mamy ochotę na zmiany w wystroju naszych domów. Jak jednak pozbyć się starej okładziny? To pytanie zadaje sobie wiele osób, dla których usuwanie tapety może wydawać się zadaniem przekraczającym ich możliwości. Na szczęście spieszymy z pomocą! Z tego artykułu dowiesz się, jak w łatwy i szybki sposób możesz to zrobić.

Ściąganie tapety – etap pierwszy, czyli odpowiednie przygotowanie

Zanim zabierzesz się za usuwanie tapet, musicie się odpowiednio przygotować. Bałagan w tym przypadku będzie nieunikniony, ale możecie go zminimalizować. Po pierwsze, przesuń wszystkie meble na środek pomieszczenia i przykryjcie je, świetnie sprawdzi się do tego folia malarska. Możesz użyć jej także do zabezpieczenia podłogi. Nie zapomnij o ściągnięciu ze ścian wszystkich obrazków, półek, gwoździ, kołków, itp. Konieczne jest też osłonięcie włączników światła oraz gniazdka elektryczne – w tym celu zaopatrz się na przykład w taśmę maskującą.

Kolejna część przygotowań to zebranie potrzebnych narzędzi i produktów. Są to między innymi: preparat do usuwania tapet, wiadro, nożyk i wałek/gąbka. Jeżeli stawiasz na domowe sposoby, to zamiast specjalnego preparatu musisz przygotować roztwór ciepłej wody z kilkoma łyżkami octu 10-procentowego.

Uwaga! Jeżeli pracujesz na mokro, to nie zapomnij odłączyć prądu!

Usuwanie tapety – etap drugi

Kolejną czynnością, jaką musisz wykonać, gdy chcesz usunąć starą tapetę ze ściany, jest zmiękczanie tapety. Dokładniej mówiąc, zmiękcza się klej, a służą do tego specjalne produkty, które znajdziesz w sklepie lub woda z octem, jeżeli stawiasz na domowe sposoby. Do nakładania roztworu mogą posłużyć takie narzędzia jak gąbka czy pędzel (najlepiej ławkowiec). Do rozprowadzania płynu przyda się także spryskiwacz.

Podpowiadamy, jak ściągnąć tapetę krok po kroku.

Teraz należy odczekać trochę czasu. W instrukcji użycia kupnego preparatu na pewno znajdziecie informację, jak długo – musi on mieć chwilę, aby wsiąknąć w tapetę i osłabić działanie kleju. Zazwyczaj jest to około 10-15 minut.

Etap trzeci usuwania tapet

Następny etap to właściwe usuwanie starej tapety. Należy podważyć jej róg i ciągnąć w dół pod niedużym kątem. Możesz pomóc sobie szpachelką. Pamiętaj, aby zachować delikatność i nie ściągać tapety ze zbyt gwałtownymi ruchami. Taka praktyka może doprowadzić do tego, że zerwiesz ją razem z tynkiem. Gdy pozbędziesz się już całej okleiny, możesz przejść do czyszczenia ścian, czyli przecierania papierem ściernym. Dzięki temu będzie ona w pełni przygotowana na przyjęcie nowej tapety lub warstwy farby, jeżeli to na nią się tym razem zdecydujesz. Ewentualne resztki kleju na ścianie można zmyć ciepłą wodą za pomocą gąbki lub szmatki.

Jak zerwać tapetę winylową, z włókna szklanego i flizelinową?

Zrywanie tapety winylowej ze ściany jest nieco trudniejsze niż w przypadku tapet papierowych. Jest tak, ponieważ ich powierzchnia jest wodoodporna. Konieczne jest użycie profesjonalnego preparatu do usuwania tapet, a ponadto nakłucie tapety winylowej wałkiem z kolcami.

Ściąganie tapety można przeprowadzić na wiele sposobów.

Za najbardziej oporne do usunięcia uważa się zrywanie tapety z włókna szklanego. Ma ona tę właściwość, że wtapia się w ścianę. Specjaliści i producenci produktów zalecają wielokrotne jej namaczanie, co pozwoli na rozpuszczenie kleju. Podczas usuwania tapety z włókna szklanego należy być szczególnie ostrożnym, ponieważ może ona odejść razem z tynkiem, jeżeli była na ścianie przez wiele lat. Z kolei większość tapet flizelinowych powinno dać się zerwać łatwo na sucho, jedynie po podważeniu za pomocą szpachelki.

Inne sposoby – jak usunąć tapetę parą?

Oprócz przedstawionych w artykule sposobów istnieje także metoda z wykorzystaniem pary. Potrzeba jest do jej przeprowadzenia specjalna parownica do zrywania tapety. W internecie można znaleźć też porady jak wykorzystać do tego celu zwykłe żelazko, jest to jednak nieco ryzykowne. Nagrzany generator pary przykłada się ściany i przesuwa po całej powierzchni do momentu rozpuszczenia kleju.

Może Ci się również spodobać...