Jak posprzątać mieszkanie
Porady

Jak zrobić, ale się nie narobić, czyli jak sprawnie i szybko posprzątać mieszkanie?

W dzisiejszych czasach, kiedy zazwyczaj dzień ma dla nas za mało godzin, mamy ciągle za mało czasu, spieszymy się cały czas ciężko znaleźć dzień na sprzątanie mieszkania. Zazwyczaj jest to mało priorytetowa sprawa w porównaniu do pracy, opieki nad dziećmi oraz innymi domowymi obowiązkami. Najlepiej byłoby dla nas posprzątać mieszkanie dokładnie i szybko. Tylko jak to zrobić, jeśli w ciągu dnia nie mamy nawet czasu dla siebie a co dopiero na sprzątanie? Mimo tego, że świat i rozwój technologii dając nam odkurzacze, pralki, mopy znacznie ułatwia nam sprzątanie nadal zajmuje ono za dużo czasu. Mamy nadzieję, że nasze porady na temat sprzątania przydadzą się i dzięki nim uda Wam się skutecznie i szybko sprzątać.

Jak posprzątać mieszkanie i jak często sprzątać w domu?

Aby nie dopuścić do tego, że nasze mieszkanie będzie wymagało generalnego sprzątania wystarczy trzymać się ustalonego harmonogramu sprzątania. Zaplanuj jeden dzień w tygodniu na większe i bardziej dokładne porządki w tym mycie kuchni i toalety oraz mycie podłóg. Takim dniem powinien być dzień wolny od pracy. Dzięki temu będziesz miała więcej czasu i możesz przeznaczyć go na sprzątanie. W tygodniu pilnuj regularnego mycia naczyń w kuchni, wynoszenia śmieci, mycia blatów po gotowaniu i przecierania stołu po jedzeniu. Warto wyznaczyć sobie też jeden wieczór na prasowanie i składanie ubrań przy serialu. Dzięki temu zawsze będziesz miała czyste i ułożone rzeczy w szafie. Ponadto wyznacz jeden dzień dodatkowy w tygodniu na samo odkurzanie. W ten dzień weź odkurzacz i z grubsza przejedź po wszystkich pokojach. Stosuj również zasadę 2 minut. Jeśli sprzątanie jakieś rzeczy najmie Ci mniej niż 2 minuty zrób to natychmiast. Powieś kurtkę, zmyj plamę, umyj kubek. Wystarczy pomyśleć o tym jak krótki czas potrzebny jest na posprzątanie danej rzeczy, a dzięki temu nie będą się one namnażać. Jeśli będziesz stosować wyżej wymienione porady masz gwarancję, ze Twoje mieszkanie zawsze będzie dokładnie posprzątane nie tylko po generalnych porządkach.

Jak szybko posprzątać dom

Oprócz harmonogramu warto również zadbać o przechowywanie rzeczy aby nie musiały być one rzucane gdziekolwiek. Odkładaj buty zawsze na swoje miejsce, kurtkę wieszaj po powrocie na wieszaku, ubrania które zdejmujesz wrzucaj do specjalnego kosza na pranie, a nie na łóżko czy krzesło. Rób przegląd swoich rzeczy w domu. Przynajmniej raz na pół roku zweryfikuj czy rzeczy, które posiadasz nadal są Ci potrzebne. Jeśli nie sprzedaj je lub wyrzuć, niech nie robią sztucznego bałaganu i nie zajmują cennego miejsca.

Jak sprawnie posprzątać mieszkanie?

Po pierwsze nie dajcie się panice ! Jeśli myślimy, że mamy do sprzątania całe mieszkanie do tego prasowanie, pranie to sama myśl na temat sprzątania wprawiać nas może w panikę. Zawsze zanim przejdziecie do sprzątania podzielcie je na etapy. Plan jest bardzo ważny aby sprzątanie Was nie przytłoczyło. Odhaczanie kolejnych rzeczy z listy sprawi, że szybko zauważycie efekty sprzątania. Warto stworzyć sobie unikatową listę i zawsze trzymać się ustalonego schematu. Dzięki temu będziesz wiedziała co musisz posprzątać i ile zajmie Ci to mniej więcej czasu.

Podzielcie sprzątanie na pokoje. Zacznijcie najlepiej od kuchni i łazienki, zajmą one najwięcej czasu i potrzebne będzie Wam najwięcej różnych detergentów. Następnie po kolej pokoje. Za pierwszym razem oblicz ile czasu zajmuje Ci posprzątanie danego pomieszczenia. Pozwoli Ci to w przyszłości lepiej zarządzić czasem i mądrze ułożyć plan dnia.

Jak sprzątać mieszkanie?

Podczas sprzątania oprócz planu pokoi warto trzymać się też zasady od góry do dołu i od lewej do prawe. Dzięki temu nie pominiesz żadnego miejsca, które powinieneś posprzątać. Zacznijmy od zasady od góry do dołu. Wystarczy, że będziesz trzymał się tej zasady a sprzątając nie będziesz brudził i kurzył już posprzątanych powierzchni. Zacznij od mycia żyrandoli, wyższych półek a skończ na odkurzaniu i myciu podłogi. W kuchni zacznij od posprzątania wszystkiego co jest czyste do szafek, a następnie przejdź do mycia reszty powierzchni i rzeczy. Sprawdź też linię od lewej do prawej. Ta najbardziej przyda się przy przygotowywaniu domu do sprzątania. Wystarczy przejść po pokoju od jednej do drugiej strony i pochować i pozabierać wszystkie rzeczy, które nie powinny być na wierzchu i które masz gdzie włożyć. Następnie warto przejść do sprzątania od góry do dołu.

Jak skutecznie posprzątać dom

Jak skutecznie posprzątać dom?

Z mieszkaniem wiadomo jest trochę łatwiej. Zazwyczaj nie ma tylu pomieszczeń i jest znacznie mniejsze. Jednak nie bójcie się. wystarczy trzymać się tej samej zasady a sprzątanie będzie szybkie, łatwe i przyjemne. Jak szybko posprzątać dom? Oczywiście stosując zasadę najpierw od lewej do prawej a potem od góry do dołu. Warto też przy większej powierzchni zacząć od ogółu i przechodzić do szczegółu. Sprytnie można wykorzystać również nowe technologie. Zakup odkurzacza, który sam odkurza mieszkanie na pewno zaoszczędzi Twój czas.

Jeśli chcesz utrzymać Twój dom w czystości, czas jest dla Ciebie ważny, masz go bardzo niewiele i chcesz jak najlepiej wykorzystać ten wolny zrób dokładny plan na sprzątanie, a następnie wyznacz na nie czas. Teraz wystarczy, że zastosujesz powyższe porady na sprzątanie a możesz być pewna, że Twój dom zawsze będzie gotowy na niespodziewanych gości, a Ty będziesz mogła się czuć u siebie jak w domu a nie na polu bitwy.

Może Ci się również spodobać...