W czym prać ubranka noworodka
Porady

W czym prać ubranka noworodka? Co najmniej 4 sposoby!

Mały człowiek, który pojawia się w naszym życiu wywraca je do góry nogami. Natłok nowych obowiązków jest w stanie przytłoczyć niejednego. Musimy nauczyć się karmić, przebierać, dbać, nosić noworodka. Jest to piękny czas, który sprawia rodzicom wiele radości. Jednak jest to czas wyzwań i zmian. Nowo narodzone dzieci nie jedzą tego samego co my, nie śpią w tych godzinach co rodzice, nie mówią, ale też mają o wiele bardziej delikatną skórę. Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna mniej odporna od skóry dorosłego człowieka. Dlatego tak ważne obok wszystkich czynności jakich musimy się nauczyć przy małym dziecku jest wybranie odpowiedniego proszku do prania ubranek noworodka. Ciało małego człowieka jest bardziej wrażliwe na kontakt z wieloma czynnikami chemicznymi, które są w składzie podstawowych środków czystości do prania. Dlatego jego skóra może być bardziej wrażliwa na te detergenty i łatwiej ulegać uszkodzeniom i uczuleniom. Każdy nowo upieczony rodzic wie jak pranie ubranek dla noworodka może być kłopotliwe i ile nowych dylematów rodzi. Oprócz właściwego detergentu do prania należy wybrać odpowiedni program do prania i płukania oraz ustawić odpowiednią temperaturę prania. Wszystko po to aby wrażliwa skóra maluszka nie została podrażniona, a delikatne tkaniny z jakich wykonane są ubranka dla dzidziusiów nie popsuły się.

Pranie ubranek dla noworodka

Czy mogę prać ubrania mojego dziecka z moimi?

Bardzo często młodzi rodzice zadają to pytanie. W końcu ubranka niemowlaka brudzą się non stop. A pralka żeby to udźwignąć musi „chodzić” dosłownie non stop. Wygodne i zasadne byłoby więc dorzucenie do licznych bodziaków, tetrowych pieluch, śpioszków, bodów czy śliniaków swoich rzeczy. Musimy jednak zadać sobie pytanie czy warto? Czy jest to bezpieczne dla naszego maleństwa?

Za praniem rzeczy małego domownika osobna przemawiają przede wszystkim względy higieny. Jak wiemy nawet temperatura 90 stopni nie jest w stanie zniwelować wszystkich zarazków i nie gwarantuje uśmiercenia wszystkich bakterii znajdujących się na ubrankach. Dodawanie więc naszych rzeczy, które musimy prać w zupełnie innej temperaturze, w innych środkach i programach nie będzie sprzyjało dezynfekcji ubrań Waszego dziecka. Oficjalne informacje podają, że ubrania noworodka powinniśmy prać osobno do ukończenia przez nie pierwszego roku życia. Jednak każda mama obserwuje swoje dziecko sama, widzi co mu szkodzi a co nie dlatego jeśli decyzja o praniu wspólnym przyjdzie wcześniej to również nic złego. Wszystko zależy od rodzaju skóry dziecka i jej wrażliwości.

Zaplanuj więc swoje pranie i Twojego dzidziusia tak aby nie kolidowało ze sobą i aby zarówno Twoje jak i jego ubrania były czyste i pachnące.

Jaką temperaturę ustawić, aby ubranka dziecka dobrze się wyprały?

Przez pierwsze chwile życia dziecka oraz nowo zakupione ubranka, a także najbardziej brudzące się pieluchy tetrowe powinno prać się w 90 stopniach. Dla bezpieczeństwa można ustawić również dodatkowe płukanie. Im dziecko jest starsze tym temperatura prania może być niższa. Jeśli Wasza pociecha skończyła już 3 miesiące, możecie zacząć prać jej ubranka w 60 stopniach. Taka temperatura wody zabija roztocza, grzyby i najniebezpieczniejsze bakterie. W kolejnym etapem ubrania dziecka będziesz prać w temperaturze 40 stopni. Taka temperatura jest wystarczająca dla niemowląt, by uporać się brudem, a jednocześnie nie niszczy całkowicie flory bakteryjnej, z którą dziecko musi się oswajać.

W czym prać ubranka dla noworodka i dla dzieci?

 1. Proszek do prania dla dzieci – na runku dostępnych jest wiele produktów specjalnie stworzonych do prania ubranek dzieci. Proszki do prania dla niemowląt są hipoalergiczne dlatego można je stosować już od pierwszego dnia życia noworodka. Pozbawione są enzymów oraz sztucznych barwników. Proszek do prania dla niemowląt posiada delikatny, niedrażniący zapach. Takie proszek dla niemowląt może być stosowany również przez osoby o wrażliwej skórze, skłonnej do podrażnień.
 2. Płyn do prania dla niemowląt – alternatywą dla standardowego proszku do prania są płyny do prania. Ubranka niemowlaka można również prać przy ich użyciu. Na rynku dostępnych jest wiele produktów specjalnie dostosowanych do ubranek dziecięcych.
 3. Płatki mydlane- czasami może okazać się, że ubranka dla dzieci będziemy musieli wyprać w rękach, najlepsze do tego będą specjalne płatki mydlane. Jest to dawny sposób uważany za nasze babcie za najlepszy. Płatki mydlane są niezwykle delikatne, przez co najbezpieczniejsze dla małych dzieci.
 4. Szare mydło – jest to alternatywa do prania ubranka dziecka w chemicznych środkach.

Pranie ubranek dla dzieci

Jak przygotować ubrania dla dzieci przed ich przyjściem na świat i jaki proszek do prania dla dzieci jest najlepszy?

 • Wszystkie nowo zakupione ubrania, pieluchy tetrowe, śpiworki, kocyki koniecznie wstaw do prania.
 • Temperaturę ustaw na minimum 60 stopni
 • Upewnij się,że zakupiłaś proszek do prania dla dzieci, który nie uczuli i będzie dobry dla noworodka. Specjalne płyny i proszki dla niemowlaków możesz kupić w sklepie, lub użyć jednej z wyżej podanych alternatyw.
 • Do bębna włóż wyłącznie ubranka niemowlaka
 • Ustaw program prania na 2 lub 3 krotne płukanie

Po wypraniu ubrań dokładnie wyprasuj wszystkie rzeczy z którymi dziecko będzie miało styczność. Tyczy to się zarówno ubranek ale też pieluch, pościeli i kocyków. W czym to pomoże? Żelazko działa jak sterylizator i usuwa niechciane drobnoustroje z rzeczy dziecka.

Dodatkowe porady do pytań w czym prać ubranka dziecka

 • Nie wybieraj przypadkowych detergentów. Skóra niemowlaka jest bardzo podatna na alergeny dlatego zawsze powinniście wybierać dedykowany proszek do prania dla dzieci
 • Sprawdź czy proszek lub płyn nie ma w składzie związków chemicznych (np. kwasu borowego), substancji zapachowych czy barwników.
 • Nie jest ważne jedynie to w czym prać ubranka dla noworodka ale też ilość płynu czy proszku. zbyt duża ilość może zostać niewypłukana z ubranek, które mogą być później powodem alergii czy podrażnień.
 • Jeśli macie możliwość do prania rzeczy dla noworodka używajcie wbudowanych w pralki programów antyalergicznych. Będą one gwarancją prawidłowego wypłukania detergentów z ubranek.

Jeśli nadal zastanawiasz się w czym prać ubranka dla noworodka przeczytaj uważnie powyższy tekst. Znajdziesz w nim wszystkie najważniejsze wskazówki aby bezpiecznie prać rzeczy dla dzieci.

Może Ci się również spodobać...