Jak ułożyć grafik sprzątania?
Porady

Jak sporządzić własny grafik na sprzątanie?

Wiesz, że wnętrze domu świadczy o jego właścicielu? Zatem jeżeli utrzymujesz dom w czystości, masz niebywały powód do dumy! Jednak z doświadczenia wiemy, że zaplanowanie tego wszystkiego nie należy do najprostszych rzeczy. Dlatego właśnie warto sporządzić grafik na na sprzątanie. Jak ułożyć grafik sprzątania aby nie pogubić się w całym tygodniu?

Jak ułożyć grafik na sprzątanie?

Jeśli masz problem ze sprzątaniem swojego mieszkania, wszystko jest niezrobione, bo ciągle brakuje Ci czasu stwórz własny grafik na sprzątanie. Bardzo ważne jest efektywne zarządzanie czasem i dobry plan, by nim dysponować w ciagu tygodnia. Odpowiednia organizacja to jedna z podstaw jeśli chcemy, by nasze obowiązki były wykonywane bez zaległości. Dobrym pomysłem by usprawnić nasze codzienne porządki jest zapisywanie sobie zadań na określony dzień. Dotyczy to nie tylko obowiązków do wykonania codziennie na uczelni czy w pracy, ale także sprzątania. Planowanie bowiem bardzo porządkuje nasze miejsce w którym funkcjonujemy na codzień i sprawia, że nie zapominamy o wykonaniu wielu zadań. Zaplanowanie czynności takich jak sprzątanie sprawia, że w naszym życiu zagości regularność i systematyczność. Dodatkowo, jeśli będziemy wykonywać małe prace porządkowe co jakiś czas, to nie załamiemy się, oglądając tygodniowy stos niemytych naczyń. W efekcie będziemy mieli wrażenie, że posprzątanie całego mieszkania zabiera nam mniej czasu.

Ważne kwestie

Są dwie najważniejsze kwestie, które powinnyśmy uwzględnić przy tworzeniu takiego harmonogramu. Po pierwsze – rozdzielić obowiązki pomiędzy wszystkich domowników. Pamiętajmy, że jako Panie Domu nie musimy robić wszystkiego same! Przypiszmy obowiązki członkom rodziny, dostosowując je odpowiednio do ich wieku i możliwości. Postarajmy się, aby podział był mniej więcej równy.

Drugą istotną kwestią jest to, że warto rozpisać sobie obowiązki zgodnie z częstotliwością ich wykonywania. Można je również posortować według konkretnego pomieszczenia. Są czynności, które bezwzględnie należy wykonywać codziennie, jak np. wynoszenie śmieci, mycie naczyń czy porządki na stole i biurku zabierające tylko miejsce. Z kolei są również takie, którymi wystarczy zająć się np. raz w miesiącu.

Jak sobie ułatwić obowiązki domowe?

Harmonogram sprzątania to tylko kilka punktów

Harmonogram sprzątania musi się przede wszystkim opierać na konkretnym miejscu, które w danym dniu musimy posprzątać. W zależności od tego czy będzie to sprzątanie kuchni, porządki w łazience czy w dziecięcym pokoju nasz grafik może się nieco od siebie różnić. Niezmienne kwestie obejmujące plan naszego sprzątania muszą zaczynać się od dokładnego oglądnięcia mieszkania lub domu i sprawdzenia jakie elementy wymagają codziennej pielęgnacji, a jakie wystarczy wyczyścić tylko raz w tygodniu. Najlepszy do tego harmonogram będzie w momencie rozpisania poszczególnych czynności w oparciu o cały rok, np. które rzeczy wykonujemy codziennie, które raz w miesiącu, a które raz na pół roku. Oczywiście można dodatkowo wszystkie czynności rozpisać z podziałem na pomieszczenia. Pamiętajmy o tym, by nie poddawać się jeśli na początku nie wszystko wyjdzie po Naszej myśli. Nie zapominaj o tym, że w Waszym domu mogą być to także inne domowe obowiązki! Może macie zwierzaka i do harmonogramu trzeba będzie dopisać kilka rzeczy. To tylko przykładowa lista. Wszystko dostosujcie do własnych potrzeb. Pamiętajcie jednak, że organizacja to klucz do sukcesu w zachowaniu odpowiedniego porządku. Warto zatem poświęcić chwilę na odpowiednie zaplanowanie wszystkiego.

Najważniejsze to dobrze rozplanować dzień

Czynności, które zapisujemy w części Codziennie, bardzo szybko wejdą nam w nawyk, a całą listę zadań będziemy mogli jeszcze modyfikować kilka razy, aż uzyskamy taki harmonogram, który będzie nam odpowiadał w 100%. Harmonogram sprzątania można zalaminować i dzięki temu używać pisaka do tablic i ciągle nanosić poprawki bez dalszego drukowania. Jeśli nie mamy laminatora to nic nie szkodzi, przecież można drukować harmonogramy w takiej ilości jaka jest nam potrzebna. Organizacji czasu i podziału obowiązków trzeba się nauczyć. Każdy ma inny plan dnia i inną ilość czasu, który może przeznaczyć na porządki. Każdy z Was ma inny model rodziny: niektórzy mieszkają sami, niektórzy we dwójkę, a inni mają dzieci. Ważne, aby nie zostawać ze wszystkim samym na ostatnią chwilę, w końcu nasze mieszkanie to nasza wizytówka.

Może Ci się również spodobać...