Jak umyć lustro, żeby nie było smug?
Porady

Jak umyć lustro, aby zachwycało nieskazitelną powierzchnią?

„Jak umyć lustro?” – odpowiedź na to pytanie może zdawać się prosta. Są to jednak pozory. Każdy perfekcjonista wie, jak bardzo irytować mogą smugi na powierzchni lustra, które zostają pomimo czyszczenia. W tym artykule przedstawimy Wam niezawodne sposoby na brudne lustro. Część z nich może Was zaskoczyć! Warto jednak samemu się przekonać, jak bardzo są skuteczne. Podpowiadamy również, że poniższe porady możecie zastosować również do mycia okien.

Silnie zabrudzona powierzchnia – co wtedy?

Jeżeli Wasze lustro jest naprawdę mocno ubrudzone, na przykład pastą do zębów czy zaschniętym mydłem, konieczne może okazać się tak zwane mycie wstępne. Za pomocą mleczka i gąbki namydlcie powierzchnię, żeby wyczyścić trudne do usunięcia zabrudzenia. Następnie spłuczcie lustro wodą i osuszcie. Dopiero teraz możecie przystąpić do prawdziwego wyzwania, czyli pozbywania się smug.

Niezawodne sposoby na pozbycie się zacieków

Oczywiście na sklepowych półkach dostępny jest nie jeden płyn do mycia luster. Zazwyczaj są one skuteczne, ale czasami po ich użyciu na powierzchni lustra nadal widoczne są liczne smugi. Przyczyną może być tłusta warstwa. Dlatego, żeby efekt był zadowalający, przed zastosowaniem kupnych specyfików, lustro należy przemyć ściereczką namoczoną w wodzie, do której nalaliśmy płynu do naczyń. To jednak niejedyny sposób, który sprawi, że lustro będzie wyglądać jak nowe.

Jak umyć lustro, żeby zachwycało?

Patentem, który znany jest paniom domu, jest roztwór z octem. W ten sposób, można samemu przygotować środek do mycia szyb, luster i innych szklanych powierzchni. Wszystko, czego do tego potrzebujesz, zapewne masz już w domu! Co należy zrobić? Wystarczy, że wymieszasz wodę z octem w proporcji 4:1 (cztery razy więcej wody niż octu). Teraz przelej roztwór do spryskiwacza albo namocz bezpośrednio ściereczkę. Czas na polerowanie! Gwarantujemy, że po tym zabiegu, nie będziecie mogli napatrzeć się na swoje odbicie. Uwaga, jeżeli lustro jest bardzo brudne, należy je umyć samym octem. Jeżeli jednak zdecydujesz się na to, musisz liczyć się z tym, że nieprzyjemny zapach w łazience będzie odczuwalny jeszcze przez pewien czas.

Jak umyć lustro bez smug – nie tylko ocet

Oprócz octu w swoim domu znajdziesz też pewnie inny produkt, który możesz wykorzystać w celu wyczyszczenia lustra. Jest to spirytus, który wielu z nas posiada w domowej apteczce. To prawdziwy pogromca uciążliwego brudu i zacieków. Wystarczy, że namoczysz w spirytusie wacik i przetrzesz nim powierzchnię lustra w problematycznych miejscach. W ten sposób na pewno pozbędziesz się smug, odcisków palców i innych zanieczyszczeń.

Zarówno stosowanie roztworu z octem, jak i spirytusu to zdecydowanie rozwiązania ekologiczne i ekonomiczne. Do czyszczenia wykorzystane zostają naturalne produkty i to, co już jest w naszych gospodarstwach. Nie wydajemy dodatkowych pieniędzy, a efekt jest równie dobry lub lepszy niż w przypadku gotowych preparatów w sklepie.

Lustro bez smug? To możliwe!

Czyszczenie luster i szyb – czego używać?

Wpływ na to, jaki skutek będzie miało czyszczenie powierzchni lustra, ma nie tylko użyty środek, ale też to, w jaki sposób go nakładamy i jak polerujemy. Jednym z najpopularniejszych i najlepszych rozwiązań są ściereczki z mikrofibry. Nie pozostawiają one śladów, a najnowsze rodzaje stworzone są tak, że nie wymagają użycia wody. Wystarczy przetrzeć nimi taflę lustra i… już. Oczywiście możesz myć szyby i lustra ręcznikiem papierowym. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie, ponieważ ręczniki zostawiają po sobie włókna. Zaskoczyć może Was, że do polerowania lustra nadadzą się… pończochy! Tak, stare rajstopy i podkolanówki świetnie sprawdzą się do tego zadania.

Tego się nie spodziewaliście – pianka do golenia na lustro

Lustro wymyte i bez smug. Czego chcieć więcej? No właśnie, co z częstym parowaniem? Nie da się tego powstrzymać? Oczywiście, że da! Również na to są sposoby, w tym jeden domowy, o którym wiele osób nie słyszało. Mowa o piance do golenia. Tak, dobrze przeczytaliście. Wystarczy, że przetrzecie pianką powierzchnię lustra, a następnie je wypolerujecie. Powtarzajcie tę czynność co około 3 tygodnie. W ten sposób zabezpieczycie lustro przed parowaniem.

Może Ci się również spodobać...