mycie okien
Porady

Jak umyć okna po remoncie?

Remont w domu kojarzy się niektórym z czymś w rodzaju armagedonu. Same prace remontowe to tylko część przedsięwzięcia. Zostaje jeszcze późniejsze sprzątanie po remoncie, z którym trzeba się zmierzyć nieraz po wielu tygodniach życia w remontowym chaosie, kiedy nasz zapał i siły są na mocnym wyczerpaniu. Jeśli jednak wiemy, jak się do tego zabrać, będziemy w stanie sprawnie ten chaos ogarnąć, aby tym szybciej cieszyć się odnowionymi, pięknymi wnętrzami. Wiele przydatnych wskazówek i porad, jak posprzątać dom, znajdziecie tutaj.

Przed przeprowadzeniem remontu trzeba zawsze pomyśleć o zabezpieczeniu okien, dlatego że wiele materiałów używanych podczas remontu jest nie tylko trudnych do usunięcia, ale może też trwale uszkodzić szyby lub ramy okienne. Jak to w życiu jednak – różne sytuacje mogą się zdarzyć: mogliśmy z jakiegoś powodu nie zabezpieczyć odpowiednio okien albo zabezpieczenie mogło się uszkodzić podczas prac i okna mogły zostać ubrudzone pomimo starań. Ten artykuł zawiera wskazówki, jak myć okna i jak usunąć trudne zabrudzenia, aby zapobiec trwałym uszkodzeniom.

Jak umyć ramy okienne

Mycie okien zawsze rozpoczynamy od wyczyszczenia ram okiennych. Klej z ramy można spróbować usunąć białą szkolną gumką do ścierania. Jeśli to nie wystarcza, dobrym pomysłem jest nałożenie warstwy oleju spożywczego i pozostawienie na jakiś czas, albo podgrzanie kleju suszarką do włosów.

Aby usunąć farbę z ram drewnianych, będziemy potrzebować wełny stalowej. Trzeba stosować ją ostrożnie, aby przy okazji nie porysować szyb.

Zmywacz do paznokci z acetonem albo rozpuszczalnik usuną pozostałości farby z ram plastikowych. Tu również trzeba uważać, by rozpuszczalnik nie uszkodził szyb. Rozpuszczalnik przyda się również do usunięcia resztek pianki poliuretanowej – ważne jest, by zabrać się do usuwania szybko, gdy pianka jest wciąż świeża.

Jak wyczyścić zabrudzenia z szyb okiennych

Resztki farby z szyb najlepiej ostrożnie zeskrobać, używając plastikowego skrobaka. Jeśli mamy do czynienia z plamami z farby olejnej, to pewnie potrzebna będzie woda z amoniakiem – trzeba zachować szczególną ostrożność w okolicach ramy, bo amoniak może ją uszkodzić.

Pozostałości kleju po naklejkach albo taśmie mocującej można posmarować – podobnie jak w przypadku ram – warstwą masła lub oleju jadalnego, zostawić na kilka godzin, a następnie zetrzeć ręcznikiem papierowym. Innym sposobem jest rozgrzanie kleju suszarką do włosów i usunięcie go za pomocą skrobaka albo ekierki. Podgrzewanie szyby może nie być najlepszym pomysłem, jeśli na zewnątrz jest bardzo zimno.

Szybę, na której został duży ślad po folii, możemy umyć ciepłą wodą zmieszaną z łyżeczką płynu do naczyń, łyżką octu i łyżką gliceryny.

Odradzamy stosowanie rozpuszczalników, zmywaczy do paznokci czy benzyny, ponieważ mogą sprawić, że szyba zmatowieje.

Resztki cementu czy zaprawy należy zwilżyć bardzo ciepłą wodą i ostrożnie zeskrobać. Nie wolno mokrej zaprawy rozmazywać na szybie, bo powstaną zarysowania, trzeba jednak działać w miarę szybko, bo cement i zaprawa pozostawione na szybie zbyt długo spowodują zmatowienia.

Nawet jeśli na szybach nie ma mocnych zabrudzeń z farby czy kleju, a tylko chcemy je umyć z kurzu i pyłu po remoncie, to zanim chwycimy za płyn do mycia szyb, oczyśćmy je najpierw ciepłą wodą z mydłem albo płynem do naczyń. Dzięki temu nie porysujemy szyb przez rozcieranie drobinek pyłu.

Czyszczenie okien po remoncie różni się od typowego mycia, głównie dlatego, że zabrudzenia nie są typowe. W zależności od rodzaju zabrudzeń będziemy potrzebować różnych środków i różnych metod. Dzięki wiedzy, jak myć okna i jakich użyć preparatów (w miarę możliwości naturalnych), unikniemy przypadkowych i niepotrzebnych zniszczeń.

zdjęcie:pexels

Może Ci się również spodobać...