Alergia na roztocza
Porady

Alergia na roztocza – jakie są jej objawy i jak się jej pozbyć?

Alergia na roztocza nie jest niczym innym jak alergią na kurz. Szacuje się, że cierpi na nią aż 6 000 000 Polaków, w tym dzieci. Objawy mogą występować przez cały rok, ale nasilają się w okresie grzewczym oraz podczas sprzątania.

Czym są roztocza?

Na samym początku warto byłoby dowiedzieć się, czym są roztocza. To pajęczaki, żywiące się naskórkiem ludzkim oraz zwierzęcym. Znajdują się głównie w pościeli, jak i w kurzu. Niestety, nie da się ich całkowicie wyeliminować, jednakże można znacznie zmniejszyć ich ilość, sprawiając, że alergia na roztocza przestanie być problemem.

Alergia na roztocza – jakie są jej objawy?

Objawy alergii na roztocza w dużej mierze dotyczą układu oddechowego – zalicza się do nich kichanie, problemy z oddychaniem, kaszel oraz zatkany nos. Czasami, występują również schorzenia skóry (między innymi AZS). To bardzo istotne, aby objawy leczyć, gdyż w innym przypadku mogą przeistoczyć się w astmę oskrzelową. Rozwojowi alergii sprzyja temperatura powyżej 20 stopni Celsjusza (dlatego, podczas okresu grzewczego, gdy okna w naszym mieszkaniu są szczelnie pozamykane, a kaloryfery stają się ciepłe, objawy nasilają się – roztocza ulegają rozpadowi, co zwiększa ilość alergenu w powietrzu). Ilość alergenów zwiększają również preparaty roztoczobójcze. Osoba cierpiąca na alergię nie powinna więc przebywać w mieszkaniu, w których ich użyto przynajmniej przez kilka dni od ich zastosowania.

Alergia na roztocza – jak się jej pozbyć?

Należy wprost zaznaczyć, że alergii na roztocza można się pozbyć, zachowując w mieszkaniu czystość, dlatego:

  • wietrz i pierz pościel regularnie – to w nich znajdują się największe ilości roztoczy (zmieniaj poszwy co tydzień, wsady co 3 miesiące);
  • zadbaj o to, aby w Twojej sypialni nie przebywały zwierzęta – pamiętaj, że roztocza żywią się nie tylko naskórkiem człowieka, ale również zwierząt;
  • nie kładź się spać z wilgotnymi włosami – wilgoć sprzyja rozmnażaniu roztoczy;
  • poddaj się odczulaniu – można przeprowadzić je w domu z pomocą szczepionki podjęzykowej (cechuje się dużą skutecznością).

Jak widać, walka z alergią na roztocza nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać – wystarczy zadbać o porządek w swoim mieszkaniu (nie mając czasu na to, aby je wysprzątać, zawsze można powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie, która z pomocą wysokiej jakości detergentów doprowadzi nasze mieszkanie do czystości).

Może Ci się również spodobać...