Porady

Jak wykorzystać ocet?

Każdy z nas zapewne ma ocet w domu. Jak się okazuje, można go wykorzystać na wiele różnych sposobów, niekoniecznie do jedzenia. Moppy sprawdziło jakie sztuczki potrafi zdziałać:

 1. Odświeża zapach butów: Wystarczy, że namoczysz wkładki z butów w ciepłej wodzie z octem i pozostawisz na kilka godzin, a następnie wysuszysz.
 2. Usuwa chwasty: Użyj nierozcieńczonego octu i spryskaj nim niechciane rośliny.
 3. Chroni Twoje rośliny w ogrodzie: Namocz octem szmatkę i rozłóż wokół roślin. Powtarzaj czynność raz na tydzień. Ochroni je to przed chwastami.
 4. Usuwa nieprzyjemny zapach ze zlewu oraz oczyszcza odpływ: Szklankę sody oczyszczonej wsyp do odpływu i zalej szklanką octu. Po jakimś czasie spłucz ciepłą wodą.
 5. Usuwa odchody z balkonu lub parapetu: Spryskaj octem zabrudzone miejsca i po jakimś czasie przetrzyj ścierką.
 6. Wzmacnia paznokcie: Jeśli namoczysz paznokcie w occie przez 5 minut raz w tygodniu to będą one mocniejsze. Jednocześnie zmiękczysz skórki.
 7. Usuwa bakterie ze szczoteczki do zębów: Wystarczy, że raz jakiś czas namoczysz ją w occie i dobrze przepłuczesz wodą.
 8. Niweluje nieprzyjemne zapachy z dłoni: Jeśli chcesz się pozbyć zapachu czosnku, ryby lub innych, to zwyczajnie umyj ręce wodą z mydłem, a następnie opłucz ręce octem. Na koniec zmyj wszystko letnią wodą.
 9. Zmywa ceny z etykiet: Wystarczy, że przetrzesz octem miejsce z ceną na prezencie.
 10. Czyści mikrofalówkę: Wymieszaj 1/4 szklanki octu ze szklanką wody i umieść w mikrofalówce i włącz ją na 5 minut. Teraz dużo łatwiej będzie Ci ją wyczyścić.
 11. Czyści toaletę: Zalej octem wnętrze muszli klozetowej i pozostaw na kilkanaście minut. Teraz wyszoruj go za pomocą szczotki.

A Wy jakie inne zastosowania znacie?

Przeczytaj także Jak zorganizować sprzątanie kuchni.

Może Ci się również spodobać...