Jak dbać o środowisko i żyć w zgodzie z naturą?
Porady

Jak dbać o środowisko i żyć zgodnie z naturą – dowiedz się!

Wędrówki leśnymi ścieżkami, wycieczki rowerowe po górach i dolinach czy wspinaczka górska często pozwalają odzyskać wewnętrzną harmonię i stanowią motor napędowy do podejmowania kolejnych działań. Dzięki temu, jadąc nad wodę, czy zwiedzając środowisko naturalne oglądając malownicze górskie rejony czujemy się bezpiecznie jak we własnym domu. Jednak lasy, łąki czy jeziora to nie tylko doskonałe miejsce na odprężenie dla nas, ludzi. Natura to przede wszystkim przestrzeń życiowa niezliczonych gatunków roślin i zwierząt. Dlatego tak ważne jest, aby nie zakłócać wrażliwych ekosystemów, a otaczającą nas przyrodę traktować z należytym szacunkiem. Jak dbać o środowisko, a także jak dbać o ziemię, aby każdy czuł się tu bezpiecznie jak w domu?

Segregacja śmieci to podstawa

Segregacja śmieci nie powinna być tylko wymogiem unijnym, ale przede wszystkim osobistym każdego człowieka. Planeta jest naszym domem, który powinien być czysty i zadbany. Dbanie o środowisko daje naprawdę dużo korzyści. Człowiek ma istotny wpływ na otaczające go środowisko naturalne, zarówno pozytywny, jak i negatywny. Wiele działań prowadzi niestety do jego niszczenia. Jedną z najpopularniejszych form ochrony środowiska jest segregacja śmieci. W 2019 roku wprowadzono nowy podział. Obecnie do pięciu kontenerów wrzucane są oddzielnie: metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, odpady biodegradowalne oraz mieszane.

Segregacja odpadów pozwala w następnym etapie na przetworzenie ich w procesie recyklingu, by powtórnie wykorzystać je w celu wytworzenia nowego produktu. Wywóz odpadów segregowanych jest więc bardzo ważny i potrzebny. Dzięki pozyskiwaniu surowców wtórnych zmniejsza się zużycie zasobów naturalnych, co niewątpliwie przynosi korzyść środowisku. Rozdzielając śmieci w gospodarstwie domowym możemy ograniczyć tony, które zanieczyściłyby środowisko, co z kolei niesie za sobą zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Przykładowo oddzielanie makulatury przyczynia się do ograniczenia zużycia energii, wody i zanieczyszczenia powietrza oraz zmniejszenia wycinki drzew. Ze stu ton makulatury można wyprodukować 90 ton papieru do ponownego użytku, a wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia 17 drzew.

Jak możemy dbać o środowisko?

Wykorzystuj energię słoneczną

Energia słoneczna pozyskiwana jest z bezpośredniego oraz odbitego promieniowania słonecznego. W ten sposób można nie tylko dbać o środowisko, ale też o swój portfel. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?Każdego dnia cieszą nas słoneczne promienie. To niewyczerpany zasób energii, którą możemy spożytkować w naszych gospodarstwach domowych. Rozwój techniczny w tym zakresie jest bardzo szeroki. Baterie słoneczne spotykamy niemal na każdym kroku. Zasilają sygnalizacje świetlne, zegarki, kalkulatory, zakłady przetwórstwa spożywczego, samochody, samoloty. Systemy solarne nie pociągają za sobą skutków ubocznych, takich jak dym, spaliny, które przyczyniają się do wzrostu dwutlenku węgla w atmosferze, a co za tym idzie do ocieplenia i zmian w klimacie naszej planety.

Jak dbać o środowisko podczas codziennego sprzątania?

Nie od dziś wiadomo, że powszechnie używane środki czystości wpływają niekorzystnie zarówno na nasze zdrowie, jak i otoczenie. Przedostające się do środowiska naturalnego szkodliwe substancje wydobywające się z naszej zużytej wody i resztek żywności, trafiają do naszego organizmu, w konsekwencji wywołując różnego rodzaju alergie. Trafiające do wody ściekowej detergenty przyczyniają się do wydzielania substancji trujących m.in. metanu i siarkowodoru, a w wyniku zachodzących procesów mogą doprowadzić do zniszczenia zbiorników wodnych. Ponadto detergenty to także plastikowe odpady, a co za tym idzie energia zużyta na ich wyprodukowanie.

Istnieje jednak alternatywa. W naszych domach znajdziemy wiele produktów, takich jak ocet, soda oczyszczona, cytryna czy różnego rodzaju olejki eteryczne bezpieczne dla środowiska, które z powodzeniem możemy wykorzystać do stworzenia własnych środków czystości zamiast kupować kilogramy i hektolitry chemii. Takie domowe produkty są znacznie zdrowsze, a skutecznością nie ustępują detergentom ze sklepowych półek. Przepisy na domowe detergenty z łatwością znajdziemy na portalach internetowych promujących zielony styl życia. Powoli powstają już nawet strony internetowe w całości poświęcone tematyce ręcznie robionych środków czystości, na których znajdziemy różne eko rzeczy do sprzątania, produkty stosowane zamiast silnie żrących produktów chemicznych, a także wskazówki odnośnie tego jak dbać o środowisko stosując domowe metody czyszczenia.

Podejmij wege wyzwanie

Często dieta wegetariańska budzi kontrowersje, jednak jest to jeden z najbardziej efektywnych sposobów, w jaki możemy zminimalizować swój negatywny wpływ na to jak chronić środowisko. Hodowla i produkcja mięsa na świecie generuje więcej CO2 niż cały transport samochodowy, dzięki temu skala zanieczyszczeń powietrza coraz bardziej się nasila. To problem, który znacząco oddziałuje na zmiany klimatyczne, nie tylko poprzez produkcję gazów cieplarnianych, ale także poprzez ogromne zapotrzebowanie na wodę i energie słoneczną.

Z pomocą przychodzą instytucje dbające o ochronę zwierząt i ochronę środowiska, proponując wielbicielom mięsa akcje takie jak „Zostań wege! Masz na to 30 dni”. I nawet jeśli nie wyobrażamy sobie naszej diety bez mięsa, to tego typu inicjatywy są dobrym sposobem na ograniczanie jego spożycia, a co za tym idzie troskę o środowisko.

Dla ułatwienia decyzji o podjęciu wyzwania porzucenia mięsa w ramach inicjatywy fundacje wspomagają uczestników m.in. poprzez wysyłanie im codziennych wiadomości ze wskazówkami i ciekawostkami dotyczącymi diety pozbawionej mięsa, a także dostarczanie przykładowych jadłospisów, przepisów na dania wege i porad żywieniowych.

Może Ci się również spodobać...