Regularne sprzątanie
Porady

Dlaczego należy sprzątać mieszkanie regularnie?

Regularne sprzątanie, czy może generalne porządki? Jest to często zadawane pytanie, ponieważ sprzątanie jest czynnością, która zazwyczaj nie jest ulubionym obowiązkiem domowników. Nie dziwie się, ponieważ zazwyczaj robimy je po ciężkim dniu lub tygodniu pracy, więc po prostu mało kto lubi ten obowiązek. Jednakże należy je robić, ponieważ są one konieczne, aby utrzymać mieszkanie lub dom w czystości.

Regularne sprzątanie, dlaczego jest ważne?

Regularne sprzątanie jest bardzo ważne, aby utrzymać mieszkanie lub dom w czystości oraz również zadbać o nasze zdrowie. Niewiele osób wie, ale pielęgnacja mieszkania pozytywnie wpływa na zdrowie oraz skórę. Kurz oraz znajdujące się w nim roztocza, oraz inne bakterie, które osiadają na powierzchniach, są siedliskiem wielu dolegliwości, a nawet potencjalnych chorób. W związku z tym, że zbierają się codziennie, to ważna jest systematyczność w sprzątaniu, aby na bieżąco je eliminować. Co więcej, nieposprzątane mieszkanie negatywnie wpływa na samopoczucie. Przebywając w brudnym i nieposprzątanym pomieszczeniu źle się czujemy oraz mamy problemy z koncentracją. Często też tak bywa, że w pewnym momencie po prostu odrywamy się od swoich zadań i zaczynamy sprzątać, ponieważ wszechobecny kurz doprowadza nas do zdenerwowania.

Warto sprzątać regularnie, ponieważ dzięki niemu łatwiej jest nam zapanować nad zbierającym się brudem. Badania jasno pokazują, że odkładając sprzątanie na później przy jednoczesnym zwiększaniu się rzeczy do porządkowania, zmniejsza się nam ochota na ich posprzątanie. Odnosi się to do wszystkich sfer tzn. sprzątania pokoju, prasowania, zmywania naczyń czy porządkowania dokumentów.

Co warto sprzątać regularnie?

Jeśli chodzi o elementy, które warto sprzątać regularnie to warto je podzielić na częstotliwość:

Codziennie:

 • segregować śmieci,
 • porządkować ubrania, czyli brudne wkładać do kosza na pranie, a czyste odkładać na odpowiednią półkę,
 • myć naczynia.

Raz w tygodniu:

 • zatrzeć kurze oraz usunąć pajęczyny,
 • odkurzać całe mieszkanie,
 • umyć podłogi,
 • wyczyścić sanitariaty,
 • wyczyścić zlew i kuchenkę w kuchni.

Raz w miesiącu:

 • umyć lodówkę,
 • umyć okna,
 • zmienić firanki i zasłony.

Co więcej, warto pamiętać, że sprzątanie należy realizować od góry do dołu. Dodatkowo, należy pamiętać o usunięciu kurzu z karniszów, lamp, z pod łóżka i szaf.

Regularne sprzątanie - dlaczego ważne?

Generalne porządki, kiedy jest na nie czas?

Wiele osób zastanawia się, czy może nie zastąpić regularnego sprzątania jednym np. raz na kwartał. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ tak jak wspominałem wcześniej, w kurzu znajduje się wiele bakterii, które są zagrożeniem dla człowieka. Co więcej, w nieposprzątanym mieszkaniu po prostu gorzej nam się żyje, więc warto zadbać o własny komfort. Nie oznacza to jednak, że generalne porządki są niepotrzebne. Warto je robić, lecz jako dodatek do regularnego sprzątania. Jednakże, w związku z tym, że tego typu porządki są bardziej wymagające, warto stworzyć wcześniej plan, którego będziemy się ściśle trzymać. Rozpoczynając porządki w każdym pomieszczeniu jednocześnie, będą one mało efektywne, a dodatkowo będziemy roznosili brud po całym mieszkaniu, co jeszcze bardziej spowolni całą operację.

Warto sprzątać regularnie

Regularne sprzątanie jest bardzo ważne, ponieważ posprzątane mieszkanie lub dom jest naszą wizytówką. Co więcej, sami w nim będziemy się lepiej czuć, co jeszcze bardziej powinno nas motywować do porządków.

Może Ci się również spodobać...