Sprzątanie jest szkodliwe
Porady

Badania dowodzą, że sprzątanie samemu jest tak samo szkodliwe jak palenie

Sprzątanie jest szkodliwe? Norwescy naukowcy z Uniwersytetu w Bergen przeprowadzili badania, które wykazały, że czynności sprzątające mogą negatywnie wpływać na zdrowie. W dłuższej perspektywie można je porównać do wypalenia 20 papierosów dziennie! Oistein Svans, czyli kierownik badania wyjaśnia, że jest to spowodowane wdychaniem oparów pochodzących od środków czyszczących. Okazuje się, że są one bardzo szkodliwe dla płuc.

Przebieg badania u kobiet

Badania były przeprowadzane na 6000 dorosłych obywatelach Wspólnoty Europejskiej i trwały 20 lat. Jasno z nich wynika, że po tym okresie zmniejszył się wydolność płuc kobiet, które przez ten czas używały różnego rodzaju czyszczących środków chemicznych w sprayu. Co więcej, zmiany w narządach są na tyle duże, że można je porównać do sytuacji, w której dana osoba paliłaby aż 20 papierosów dziennie!

Sytuacji nie poprawia fakt, że badania wykazały również, iż wdychanie substancji chemicznych, które zawierają środki czyszczące, zwiększyło ryzyko występowania astmy aż o 43%!

Zmiany w organizmie mężczyzn

Następnym etapem było przeprowadzenie badań na mężczyznach, którzy regularnie używają środków chemicznych do sprzątania. Wynik był zaskakujący, ponieważ okazało się, że w ich przypadku działanie płuc nie uległo większych zmian. Naukowcy stwierdzili, że mimo wszystko może to wynikać z faktu, iż w firmach sprzątających zazwyczaj zatrudnione są kobiety, a więc są one bardziej narażone na negatywne działanie środków chemicznych. Niemniej jednak nie jest to w żaden sposób potwierdzone i również możliwa jest teza, w której narządy kobiet są bardziej narażone na opary środków chemicznych.

Sprzątanie jest szkodliwe!

Bez względu jednak na powód tych zmian, udowodnione jest, że wydobywające się podczas sprzątania opary środków chemicznych są niezdrowe dla człowieka, a ich długotrwałe i systematyczne wdychanie wpływa na płuca. Co więcej, nie tylko dochodzi do trwałych uszkodzeń tego narządu, a również całych dróg oddechowych. Skutkiem tego jest nie tylko zmniejszenie pojemności płuc, ale również pojawienie się trudności w oddychaniu.

Jak zmniejszyć przedostawanie się negatywnych oparów do organizmu?

Chyba jednam z najpopularniejszych sposób, który może pomóc w zmniejszeniu ilości wdychanych oparów, jest sprzątanie przy otwartym szeroko oknie. Co więcej, Brytyjscy eksperci przeprowadzili badania, z których jasno wynika, iż podczas sprzątania powinny być otwarte okna. Właśnie wtedy występuje odpowiednia wymiana powietrza, a co za tym idzie, wiele negatywnych substancji po prostu wylatuje na zewnątrz. Kolejnym ważnym elementem jest zwracanie uwagi na skład produktów, których używamy. Warto stosować te z dobrym składem, który jest naturalny. Co więcej, można zrezygnować ze środków w sprayu i zamiast nich używać wysokiej jakości produktów bazujących na wodzie. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ szkodliwe opary nie uwalniają się w tak dużym stopniu w płynnych produktach, jak w tym pod ciśnieniem.

Wygodne rozwiązanie problemu

Jeśli nie chcemy wydawać dużej ilości pieniędzy na nowe środki, to warto, jest skorzystać z pomocy profesjonalistów. Zatrudniając firmę sprzątającą, mamy pewność, że osoby w niej pracujące zostały przeszkolone. Dodatkowo używają produktów, które nie wpływają negatywnie na zdrowie człowieka. Co więcej, dzięki swojemu doświadczeniu mają sposoby, które dodatkowo wpływają pozytywnie na bezpieczeństwo, a co za tym idzie, sprzątanie jest bezpieczne.

Może Ci się również spodobać...