Zmywarka śmierdzi - jak temu zapobiec?
Porady

Zmywarka śmierdzi. Jak zniwelować brzydki zapach?

„Zmywarka śmierdzi”, to jeden z najczęstszych problemów pojawiających się w kuchni, gdy zaczynamy czuć nieprzyjemny zapach. Zmywanie naczyń należy do podstawowych obowiązków każdego człowieka, jak również pranie, odkurzanie, zamiatanie i ścieranie kurzy. Codzienne obowiązki można podzielić pomiędzy domowników, ale odwieczna wojna w każdym domu toczy się o to kto ma pozmywać. Chyba każdy wypowiedział w swoim życiu te słowa po rodzinnym obiedzie „teraz Twoja kolej na zmywanie” i nigdy nie ma chętnych do tego zadania. Najlepszym rozwiązaniem jest zmywarka do naczyń, ale co się dzieje w momencie, gdy nasza zmywarka śmierdzi?

Jak działa zmywarka do naczyń?

Pierwszym krokiem, gdy chce się posiadać zmywarkę jest wybór odpowiedniej marki zmywarki. Obecnie jest wiele firm na rynku zajmujących się sprzedażą zmywarek, ale oprócz tego produkują również pralki, suszarki, odkurzacze, lokówki, suszarki do włosów i inne urządzenia. Warto nie zastanowić, by wybrać taka zmywarkę, której firma zajmuje się tylko produkowaniem tych konkretnych urządzeń, mamy wtedy pewność, że ta firma skupia całą swoją uwagę na tym produkcie, co może się przyczynić do lepszych i nowoczesnych rozwiązań i skuteczniejszego funkcjonowania urządzenia.

Zmywarka przede wszystkim wyposażona jest w specjalne przegrody na naczynia i sztućce. W zależności od marki te przegrody mogą mieć rożne ułożenie ale wszystkie mają na celu odpowiednie rozłożenie naczyń żeby zapobiec ich uszkodzeniu i dotrzeć do wszystkich zabrudzonych miejsc. Proces czyszczenia zaczyna się od pobrania zimnej wody, która jest podgrzewana do odpowiedniej temperatury przez pompę w zmywarce. Następnie woda zostaje dostarczona przez pompę do ramienia rozpylacza, które podczas obracania rozpryskuje wodę po wszystkich naczyniach usuwając resztki jedzenia, proces ten jest wielokrotnie powtarzany. Dodatkowo wewnątrz zmywarki znajduje się pojemnik na środki czyszczące jak kostki czy płyny do zmywarki i płyny nabłyszczające. W trakcie płukania naczyń urządzenie miesza środki czyszczące z czysta wodą co sprawia, że nasze naczynia sa dokładnie umyte. Do ostatecznego płukania, ponownie pobiera się czystą wodę. Po odprowadzeniu brudnej wody do kanalizacji, następuje ogrzanie powietrza w celu szybkiego osuszenia naczyń.

Brzydki zapach ze zmywarki? Dlaczego zmywarka śmierdzi?

Brzydki zapach ze zmywarki może mieć rożne powody, główna jego przyczyna to napewno czas pozostawienia brudnych naczyń. Gdy nie włączamy urządzenia przez kilka dni, a tylko składujemy brudne kubki i talerze w zmywarce z czasem resztki jedzenia jakie nie tam znajdują zaczynaja zwyczajnie gnić i wydzielają okropny odór.

Zapach ze zmywarki zależy tez od tego jak długo stoi nieużywana. Jest to jednak zamknięta komora i gdy niedość dokładnie ją osuszymy, to wilgoć również może spowodować przykry zapach.

Przyczyną brzydkich zapachów ze zmywarki mogą być również znaczna ilość resztek jedzenia na filtrze zmywarki, lub może istnieć problem z kanalizacją.

 

Dlaczego zmywarka śmierdzi

 

Sposoby na brzydki zapach ze zmywarki

Przede wszystkim musimy zabrać się do jej mycia. Raz na jakiś czas warto umyć nasze zmywarki, gdy są puste w środku, posłużą nam do tego krótkie programy czasowe i kostki do zmywarki , które nie muszą posiadać niewiadomo jakich właściwości piorących, wystarczy, żeby ładnie pachniały. Wiele zmywarek posiada też dodatkowy program, jak samo płukanie, co również usunie przykry zapach w procesie czyszczenia.

Zmywarkę możemy także umyć ręcznie. Pozwoli nam to na dokładne pozbieranie jedzenia które osadziło nie na filtrze, a mycia zmywarki możemy nie posłużyć domowymi eko produktami. Ocet i cytryna również doskonale usuwają wszelkiego rodzaju tłuszcz i inne zacieki a przy tym niwelują brzydkie zapachy. Warto też spróbować wody z kwaskiem cytrynowym do ręcznego umycia koszy w zmywarce.

Jeżeli po tych wszystkich czynnościach zapach ze zmywarki nadal nie zniknął, natychmiast wezwij hydraulika, gdyż może być to problem z hydrauliką. Specjalista oceni, czy przypadkiem w zmywarce nie zatkała się jakaś rura odprowadzająca wodę, przez nagromadzenie resztek jedzenia.

Nie poddawaj się i sprawdzaj rożne rozwiązania. Z pewnością wszystkie te czynności pozwolą Ci raz a porządnie pożegnać brzydki zapach.

Może Ci się również spodobać...