jak zrobić ekologiczne środki czystości
Porady

Jak zrobić ekologiczne środki czystości? Postaw na Eko i oszczędność!

Na pewno przyznacie nam rację i zgodzicie się z nami jeśli powiemy, że w ostatnim czasie powróciła moda na wszelkiego rodzaju eko rozwiązania. Zaczęto zwracać uwagę na segregację śmieci, plastikowe torby w sklepach przestały być darmowe, w kawiarniach zaczęli nalewać kawę do kubków termicznych, wprowadzona butelki filtrujące. W tym eko celu wyeliminowano także z wielu miejsc plastikowe rurki do picia. Wszystko po to aby dbać o naszą planetę i środowisko aby mogła jak najdłużej służyć człowiekowi do życia. Z tyłu nie pozostał również rynek kosmetyczny. Zaczęto produkować bambusowe szczoteczki do zębów, szampony w kostce oraz ekologiczne detergenty do sprzątania domów. Popularne stały się również blogi czy strony internetowe szerzące wiedzę na temat eko środków czystości oraz zamieszczone zostały różnego rodzaju przepisy na to jak zrobić środki czystości w wersji ekologicznej, przyjaznej naszemu środowisku.

Jak zacząć być eko i jak zrobić ekologiczne środki czystości?

W internecie znajdziemy mnóstwo stron gdzie można kupić już gotowe ekologiczne domowe środki czystości. Wśród nich znajdziemy między innymi mydła, płyny do czyszczenia wszelkich powierzchni, preparaty do zmywania i prania. Jest to świetna propozycja dla tych, którzy nie mają czasu a chcą chociaż trochę żyć eko. Zakupy takie wiążą się jednak z tym, że każdorazowo otrzymujemy kolejny plastikowy pojemnik, który zastąpimy następnym. Ponadto jest to droższa forma bycia eko od przygotowywania detergentów samemu. Nie jest to więc do końca ekologiczne rozwiązanie. Naturalne środki czystości powinny być przygotowywane w domy, z przyjaznych dla środowiska produktów i umieszczane w pojemnikach wielokrotnego użytku, niezależnie od tego czy będzie potrzebny pojemnik na proszek do prania czy butelka ze spryskiwaczem do płynu do mycia szyb.

ekologiczne środki czystości i kosmetyki

Dlaczego powinniśmy postawić na ekologiczne środki czystości i kosmetyki ?

Jak już wspominaliśmy ogrom plastikowych pojemników jakie wyrzucamy i kupujemy jest niewyobrażalny. Dzisiaj wszystko można kupić w plastiku nawet warzywa i owoce. Nasze środki czystości, które wypełniają zazwyczaj kuchenne i łazienkowe szafki zawierają całą listę związków chemicznych. W ich składzie na pierwszym miejscu zazwyczaj umiejscowiony jest chlor lub jego pochodne. Rzeczywiście świetnie i szybko radzą sobie z największym brudem pozostawiając po sobie charakterystyczny zapach „czystości”. Niestety ten zapach, który unosi się podczas i po spotkaniu jest jedną z częstszych przyczyn alergii oraz zatruć wziewnych. Poza tym skład detergentów uzupełniają środki powierzchniowo czynne, barwniki, konserwanty i inne. Tak jak mówiliśmy czyszczą one zazwyczaj bez zarzutu jednak nie są najlepszą opcją dla naszego zdrowia ani środowiska. Wprawdzie nie bezpośrednio wpływamy na jego zatrucie ale resztki po myciu spływają do kanalizacji a opary po użyciu takich środków pozostają w powietrzu.

Jak zrobić własne kosmetyki, przepisy i nie tylko.

Ekologiczny środek czystości może być używany w zamian za wszystkie sztuczne i chemiczne detergenty. Chcielibyśmy przedstawić Wam przepisy, które mogą sprawdzić się również u Was w domu czy w pracy.

Czego używamy aby nasze preparaty poradziły sobie z brudem, ale były też dobre dla środowiska, dorosłych i dla dzieci?

Sok z cytryny/cytryna – naturalny wybielacz, sok z cytryny w połączeniu na przykład z solą świetnie radzi sobie z plamami i tłuszczem.

Sól – właściwości ścierne/dezynfekujące.

Ocet spirytusowy- pozbywa się plam oraz niechcianych zapachów. Ocet pełni rolę wybielacza, środka usuwającego tłuszcz oraz dezynfekującego.

Soda oczyszczona- radzi sobie z niechcianymi zapachami, ma właściwości ścierne i czyszczące. Soda oczyszczona wraz z octem to idealne połączenie do czyszczenia łazienek.

Soda kaustyczna- udrażnia rury, usuwa złogi mydła.

Olejki zapachowe – nadają zapach ale nie tylko. W zależności od olejku mają właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze.

Ekologiczne środki czystości do łazienki.

-> Proszek do prania

 • szklanka naturalnych płatków mydlanych
 • szklanka boraksu
 • soda oczyszczona – jedna szklanka
 • 1/2 szklanki kwasku cytrynowego
 • 15 kropel dowolnego olejku eterycznego

Nie ma nic prostszego. wszystkie składniki miesza się i gotowe. Taki proszek do prania sprawdzi się zarówno dla ciemnych jak i jasnych tkanin. Gotowy środek możemy używać, aż do skończenia zapasów.

-> Płyn do czyszczenia powierzchni

 • 2 łyżki octu spirytusowego
 • 2 łyżki boraksu
 • 2 szklanki z wodą
 • 3 krople olejku eterycznego
 • 3 krople olejku z drzewa herbacianego

Całość wystarczy wymieszać i przelać do pojemnika ze spryskiwaczem. Gotowy środek możemy używać zaraz po przygotowaniu

-> Preparat do czyszczenia toalet

 • 0,25 szklanki sody oczyszczonej
 • ocet – 1 łyżka

Gotowy środek czystości umieszczamy w muszli klozetowej i czekamy 30 minut. Po tym czasie dokładnie czyścimy u spłukujemy.

Ekologiczne środki czystości do zmywarki

Kostki do zmywarki bywają bardzo drogie i często używane. Przepisy na naturalne preparaty są znacząco tańsze do wykonania.

 • szklanka boraksu
 • szklanka sody kalcynowej
 • 1/2 szklanki kwasu cytrynowego
 • 1/2 szklanki soli kuchennej
 • 10 kropli ulubionego olejku eterycznego

Wszystko mieszamy i umieszczamy w szczelnie zamkniętym pojemniku. Do nabłyszczania naczyń można zastosować ocet.

ekologiczne środki czystości dla firm sprzątających

Zalety eko rozwiązań

 • Domowe środki czystości to świetne rozwiązanie dla dzieci, gdy pojawią się w naszym mieszkaniu. Nie są one szkodliwe dla nich, więc jeśli przez przypadek postanowią ich użyć nic im się nie stanie. Ponadto już od małego będą mogły zostać Waszymi pomocnikami.
 • Pewnie myślicie, że ekologiczne środki czystości są tylko do użytku domowego, chcemy rozwiać wasze wątpliwości. Ekologiczne środki czystości dla firm sprzątających są również możliwe.
 • W domu możemy używać środków robionych własnoręcznie, możemy eksperymentować z zapachami olejków proporcji z wodą, sprawdzać czy nie trzeba dodać 2/3 szklanki wody więcej. W biznesie nie ma na to zazwyczaj tyle czasu. Dlatego można kupić ekologiczne zamienniki popularnych środków za porównywalną cenę.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu zgodzicie się z tym, że eko rozwiązania nie są wcale takie trudne i skomplikowane. Nie ma w tym nic czego nie moglibyście zrobić sami czy kupić w sklepie. Jest to po prostu lepszy wybór. Warto korzystać z ekologicznych rozwiązań w domu i w pracy. Dobrze wiedzieć czy dodaliśmy do naszych produktów 3 szklanki wody z sodą czy jest w nich sama chemia. Jest to mały krok w stronę ratowania naszej planety i dbania o nią. Jest to również oszczędność i poszerzanie świadomości naszej i przyszłych pokoleń.

Może Ci się również spodobać...