Sprzątanie mieszkań
Porady

Triki przydatne podczas sprzątania mieszkania?

Sprzątanie mieszkań to trudne zadanie, przed którym regularnie stają domownicy. Dzieje się tak za sprawą ciężkich zabrudzeń, sporemu nieładowi i problematycznym plamom. Czasami jednak trzeba posunąć się do pewnych trików, aby usunąć wszystkie zabrudzenia i wyjść obronną ręką z tego zadania. W dalszej części tekstu przedstawiamy przydatne triki, które pomogą w sprzątaniu mieszkania oraz sprawią, że będzie ono przyjemniejsze, efektywniejsze i dużo szybsze.

Sprzątanie mieszkań – jak zmierzyć się z lustrami?

Jednymi z bardziej problematycznych powierzchni, z jakimi przychodzi nam się zmierzyć, są lustra. Wymagają one zastosowania odpowiednich środków i techniki. Po gruntownym umyciu lustra warto usunąć całkowicie środki chemiczne a pozostałą wodę osuszyć papierowymi ręcznikami. Pozwala to na bardzo dobre wchłanianie wody z powierzchni i zapobiega tworzeniu się zacieków. W tym celu musimy używać ręczników o grubej i chłonnej strukturze, które będą miękkie. Lustra należy czyścić z góry na dół, aby nie powstały nieestetyczne plamy. Ściereczki materiałowe nie pochłaniają tak dobrze wody i jest to jeden z podstawowych błędów, które skutkują zaciekami mimo dużych starań osoby sprzątającej.

Czyszczenie dywanów

Sprzątanie mieszkań obejmuje również naszą podłogę. Dywan to jeden z najczęściej pomijanych elementów, który jest traktowany po macoszemu sporadycznymi torturami odkurzacza. Dywan — o czym wie niewiele osób, należy odkurzać powolnymi ruchami, kilkakrotnie przesunąć szczotkę po jego powierzchni. Tylko takie działanie, w przeciwieństwie do szybkich ruchów pozwoli na efektywne usunięcie cząstek stałych. Dywan warto prac co 12 miesięcy. Jeśli na dywanie powstanie plama — należy ją szybko usunąć. Na trudne zabrudzenia można wsypać sodę na kilkadziesiąt minut i ją odkurzyć. Zneutralizuje ona zapach i usunie plamę.

Słuchawka od prysznica

Sprzątanie mieszkań to także sprzątanie łazienki. Słuchawka od prysznica bardzo często ulega zabrudzeniu, osadom czy kamieniowi. Aby usunąć te zanieczyszczenia, warto do plastikowego worka wlać wodę, sodę oczyszczoną oraz ocet i umieścić tam słuchawkę. Po kilkudziesięciu minutach wyjęta z roztworu będzie dużo łatwiejsza do wyczyszczenia.

Powierzchnie między elementami kanapy

Powierzchnie i szpary między elementami kanap oraz sof to miejsce, w których zbiera się najwięcej brudu trudnego do wyczyszczenia. W tym celu warto zaopatrzyć się w duży spinacz (większy niż biurowy) i wykorzystać go do tego celu. Po rozprostowaniu jednego końca owijamy go np. papierem czy jednorazową rękawiczką silikonową i czyścimy nim trudno dostępne szczeliny. Sprzątanie mieszkań z tym trikiem będzie dużo prostsze.

Drewniana deska, cytryna, sól i olej kokosowy

Sprzątanie mieszkań to także porządki w kuchni. Jeśli posiadamy drewnianą deskę do krojenia którą ciężko myć w zmywarce lub nie chcemy używać zbyt dużej ilości wody do jej pielęgnacji, możemy wykorzystać do tego celu naturalne elementy. Deskę taką należy posypać solą a połówką cytryny czyścić powierzchnie okrężnymi ruchami. Pozwoli to na usunięcie przebarwień oraz zabicie bakterii. Po całym procesie deskę można zakonserwować olejem kokosowym, który nada jej wytrzymałości oraz eleganckiego wyglądu.

Może Ci się również spodobać...