Porady

Jak prawidłowo dbać o wykładzinę ?

Pierwszym sprzętem używanym do sprzątania podłóg i dywanów była zamiatarka. Jej konstrukcję wyróżniała niezwykła prostota, gdyż składała się ona z kijka i obrotowej szczotki. Na początku XX wieku wynaleziono wszystkim dobrze znany odkurzacz. Urządzenia ułatwiający sprzątanie to jednak nie wszystko. Jak właściwie czyścić, pielęgnować wykładzinę, by służyła nam jak najdłużej i zapewniała estetyczną podstawę biurowych wnętrz? Przedstawiamy kilka rad i sposobów, aby zapewnić naszej wykładzinie niezmieniony wygląd i utrzymać jej właściwości. Odpowiednia dbałość o nią zapewni estetykę w przestrzeni biurowej, co wydatnie wpływa na komfort oraz wygodę pracy.

Regularność kluczem do pięknej wykładziny

Nawet najwyższej klasy, najdroższa wykładzina poprzez złe użytkowanie i nieodpowiednią pielęgnację szybko ulegnie zniszczeniu. Dodatkowo należy również pamiętać o tym, że powszechnie stosowane środki lub nieodpowiedni sposób czyszczenia mogą na trwałe ją uszkodzić. Co warto robić? Systematyczne odkurzanie wykładziny i utrzymywanie jej w czystości sprawi, że cząsteczki brudu, kurzu, czy innych nieczystości nie będą wbijały się w jej strukturę. A zatem pamiętajmy, by wszystkie plamy i zabrudzenia usuwać na bieżąco. W razie potrzebny należy przeprowadzać czyszczenie na mokro, używając wyłącznie przeznaczonych do tego celu środków.

Postaw na profesjonalne czyszczenie wykładziny

Jednak nawet najstaranniej utrzymywana wykładzina po pewnym czasie może stracić atrakcyjny wygląd. W celu przywrócenia, odświeżenia wykładzinowej podłogi warto przeprowadzić specjalistyczne czyszczenie, czy pranie. Na dużych powierzchniach – zwłaszcza w biurach i firmach zatrudniających mnóstwo pracowników, ciężko biegać ze szmatką, czy szczoteczką, czyszcząc każde zabrudzenie. Takie pilnowanie porządku może być bardzo uciążliwe.  Warto wtedy zapewnić swojej firmie profesjonalny serwis sprzątający Moppy, który regularnie bądź jednorazowo uwolni nas od takich obowiązków. Sprzątanie biur przez wykwalifikowany, sumienny personel zaoszczędzi również czas, który można spożytkować na nadrobienie zaległości w pracy bądź relaks. Z domowych sposobów można od czasu do czasu przetrzeć wykładzinę wodą z octem w celu odzyskania i przywrócenia jej żywego koloru.

Plamy na wykładzinie – jak sobie z nimi radzić?

Głęboko wbite plamy bardzo trudno wywabić, dlatego zaleca się jak najszybsze ich usuwanie z wykorzystaniem przeznaczonych do tego celu środków. W zależności od rodzaju plamy możemy posiłkować się odpowiednimi domowymi sposobami. I tak w przypadku tłustych plam posypujemy je grubą warstwą mąki, bądź talku i pozostawiamy na 24 h, a następnie odkurzamy. Można również przykryć plamę kuchennym ręcznikiem papierowym, a następnie przykładać do niej ciepłe żelazko.  Czynność tę trzeba powtarzać, aż na ręczniku nie będzie śladu tłuszczu. Świeże owoce i sok wywabimy stosując 3 łyżki denaturatu, zmieszane z łyżką letniej wody. Kolejną zmorą wykładzinowych podłóg jest guma do żucia, która rozdeptana na podłodze może zniszczyć wykładzinę. Dobrym sposobem jest ochłodzenie gumy kostkami lodu, doprowadzając do tego, aby zrobiła się twarda i krucha, a następnie odkurzenie wykładziny.

Może Ci się również spodobać...