jak prac firanki, aby nie zniszczyć materiału?
Porady

Jak prać firanki aby długo zachowały ładny wygląd?

Wnętrze, w jakim żyjemy wpływa na to, jak się czujemy, dlatego też dla naszego samopoczucia najlepiej, aby było ono jasne, przestronne, czyste i świeże. Wizytówką wysprzątanego domu są bez wątpienia białe firanki, dlatego tak ważne jest dbanie o to, aby były utrzymywane w odpowiedniej czystości. Jak prać firanki, aby były śnieżnobiałe?

Przygotowanie firanek – namocz zanim wypierzesz!

Firanki narażone są na mnóstwo typów zabrudzeń – dużo więcej, niż na pozór mogłoby się wydawać. Wszelkie zapachy czy tłuszcz z kuchni, dym z papierosów i kurz, a nawet szkodliwe działanie grzejników, lamp czy promieni słonecznych oddziaływują zarówno na wygląd firanki jak i na zapach unoszący się w mieszkaniu. Biorąc to wszystko pod uwagę, nic dziwnego, że ciężko przywrócić tkaniny do pierwotnego wyglądu.

Pierwszą i podstawową regułą, jakiej musisz przestrzegać przy praniu firanek w pralce, jest odpowiednie ich namoczenie. W zależności od typu zabrudzeń i zanieczyszczeń, na jakie tkaniny były wystawione, należy zastosować inne środki:

  1. firany pożółkłe z różnych przyczyn (od słońca, dymu tytoniowego czy tłuszczu) namoczyć można w wodzie z sodą oczyszczoną, a w przypadku tłustych plam z dodatkiem płynu do mycia naczyń,
  2. firany zakurzone lub z niewielkimi zabrudzeniami wystarczy moczyć przez kilka godzin w czystej wodzie, w razie potrzeby również ją wymieniając,
  3. firanki kolorowe lub z kolorowymi wstawkami najlepiej moczyć w wodzie z dodatkiem płynu do prania, aby uniknąć odbarwień.

W ilu stopniach moczyć firanki? Temperatura wody w żadnym z tych przypadków nie powinna jednak wynosić więcej, niż 30-40 stopni. Jeżeli firanki są zabrudzone wyjątkowo mocno, warto sięgnąć po specjalistyczne środki wybielające lub detergenty przeznaczone do tkaniny, z której są wykonane. Teraz, skoro przygotowania są już zakończone, można zacząć rozmowę o procesie docelowym – praniu firan w pralce.

Pranie firanek – pranie ręczne czy pranie firan w pralce?

Czy firany lepiej prać ręcznie czy w pralce?

Pranie firanek wykonanych z bawełny czy lnu jest na pozór niezwykle uciążliwe, gdyż te materiały nie nadają się do prania w pralce automatycznej. Należy prać firanki ręcznie najlepiej w płatkach mydlanych rozpuszczonych w ciepłej wodzie. Po upraniu wyciskamy je delikatnie, po czym płuczemy kilkakrotnie do momentu, aż woda nie będzie już brudna. Do ostatniego płukania warto dodać krochmal.

Firanki z tworzywa sztucznego z uwagi na delikatną strukturę również najlepiej prać ręcznie, jednak jeśli nie obawiamy się zaciągnięcia możemy wyprać firanki w pralce stosując program „delikatne” bez wirowania w temperaturze max. 30 st. C. Dzięki temu firanki będą się prać na niskich obrotach co nie doprowadzi do uszkodzenia materiału a odpowiednia temperatura nie zacznie ich obkurczać. Firankę składamy w kostkę i umieszczamy w specjalnym woreczku do prania firanek. Pranie firanek w pralce najlepiej odbyć za pomocą specjalnego proszku do prania firanek dostępnego praktycznie w każdym lepiej zaopatrzonym sklepie osiedlowym.

Jak i czym wybielić firanki?

Jak wybielić firanki nie niszcząc materiału? To pytanie zadaje sobie co druga pani domu. jednak każda gospodyni zapomina o tym, że kiedyś nie było tylu dostępnych produktów chemicznych do prania czy wybielania tkanin. Jakie domowe sposoby skutecznie wybielą nasze firanki?

  • Wybielanie firan roztworem z soli

By po praniu firanki były śnieżnobiałe, wystarczy zamoczyć je na kilka godzin w roztworze soli (sporządzamy go w stosunku 250 g soli na 10 litrów wody). Czym jeszcze wybielić firanki?

  • Wybielanie roztworem z proszkiem do pieczenia

Zamiast soli jako wybielacza do firan można zastosować proszek do pieczenia (opakowanie proszku na 5 l wody). Po namoczeniu firanki pierzemy i płuczemy kilkakrotnie. Dzięki tym zabiegom sprawimy, że firanki znów będą śnieżnobiałe. Firanek z tworzyw sztucznych raczej nie krochmalimy – chyba że używając usztywniacza do firan.

  • Wybielanie w sodzie oczyszczonej

Ten sposób jest zdecydowanie najprostszy i najszybszy z podanych wcześniej metod wybielania. Wystarczy tylko do zwykłego prania dodamy łyżeczkę sody oczyszczonej, która sama w sobie ma właściwości wybielające, a efekt będzie zadziwiający.

  • Wybielanie amoniakiem

Kolejny bardzo dobry sposób wybielania firan sposobem domowym to sporządzenie roztworu amoniaku z wodą w proporcjach:

– 1 łyżeczka amoniaku na 1 litr wody. W roztworze tym namaczamy firanki, a następnie pierzemy w proszku do prania białych tkanin.

  • Skorupki jajek też wybielają firanki

Prawdopodobnie jedna ze starszych, jak nie najstarsza metoda na wybielanie firan to wypranie ich łącznie ze skorupkami z jajek, które uprzednio umieszczamy w lnianym woreczku. Całość wrzucamy do bębna pralki i pierzemy łącznie z proszkiem.

Może Ci się również spodobać...