Porady

Jak zaplanować cotygodniowe sprzątanie swojego mieszkania

Żeby zachować czystość w swoim otoczeniu, należy regularnie dbać o porządek. Bez znaczenia okazuje się to, czy wynajmujemy małą kawalerkę czy też mieszkamy w piętrowym domu. Są czynności, o których nie można zapominać, inaczej przyjdzie nam żyć w nieprzyjemnych warunkach. Sprawdź, o jakich obowiązkach należy pamiętać podczas cotygodniowych porządków, a co można posprzątać przy innej okazji.

Dobra organizacja to sekret skutecznego sprzątania. Stwórz plan dla całej rodziny

Przy planowaniu porządków wiele zależy od tego, ile mamy czasu oraz w jakim trybie pracujemy. Jeśli większą część dnia spędzamy poza domem, a w tygodniu wolimy odpoczywać niż biegać z odkurzaczem, sprzątanie zostawmy na weekend. Jeżeli natomiast w dni wolne chcemy się cieszyć spokojem, podzielmy domowe obowiązki na pięć i od poniedziałku do piątku zróbmy coś dla domu, w weekend ciesząc się czystością, o którą systematycznie dbamy. Tylko od czego zacząć? Jak się zorganizować, żeby sprzątanie nie było zbyt męczące, a jednocześnie dawało efekty? Rozwiązaniem okazuje się indywidualny plan porządków, dostosowany do naszych potrzeb i możliwości. Skupmy się na sprzątaniu cotygodniowym, które jest najmniej wymagające, a najbardziej efektowne.

Stworzenie listy domowych obowiązków to podstawa sprawnego funkcjonowania. Nie bierzmy wszystkiego na swoje barki – rozdzielmy zadania, zlecając każdemu z domowników coś innego. Przykładowo: mąż będzie wstawiał pranie, syn wycierał kurze w salonie, a córka czyściła kuwetę kota. Regularnie, co sobotę! Do tego każdy zajmie się czymś ekstra. Może to być odkurzanie, mycie luster lub podlewanie kwiatków. Choć wydaje się, że to mało i z powodzeniem mogłybyśmy zająć się tym same, zaangażowanie całej rodziny w dbanie o czystość w mieszkaniu będzie miało dobry wpływ na atmosferę w domu. W końcu każdy przyczyni się do utrzymania porządku.

Żeby w mieszkaniu było czysto, trzeba systematycznie sprzątać. Nie tylko powierzchownie

Takie czynności, jak wyrzucanie śmieci czy opróżnianie zmywarki to podstawa. Co innego, gdy chodzi o mycie okien, czyszczenie fug lub mycie blatów w kuchni – tu pojawiają się prawdziwe schody. Nasz harmonogram sprzątania powinien uwzględniać wszystkie domowe obowiązki i czytelnie informować, co jest do zrobienia danego dnia. Jeśli wybieramy opcję sprzątania weekendowego, zacznijmy już od samego rana. Wytrzyjmy kurze, odkurzmy, wymyjmy podłogi. Podlejmy kwiaty, wstawmy pranie, przetrzyjmy trudno dostępne zakamarki. Gdy zachodzi potrzeba, wytrzepmy dywan lub umyjmy okna. Blaty robocze w kuchni czyśćmy na bieżąco, podobnie wannę i umywalkę. W ten sposób oszczędzimy czas i już ok. godz. 15 będziemy wolne, gotowe na spędzenie miłego sobotniego popołudnia. A kiedy uznamy, że nie mamy siły na porządki, skorzystajmy z usług firmy MOPPY, która oferuje sprzątanie mieszkań w przystępnych cenach. Raz na jakiś czas każdej gospodyni należy się urlop od obowiązków domowych. Pamiętajmy o tym!

Może Ci się również spodobać...