Zero waste
Porady

Zero waste – co to jest? Skąd popularność?

Zero waste jest obecnie popularną frazą, którą można spotkać dosłownie wszędzie. Jednakże nie wszyscy wiedzą co oznacza to sformułowanie, a można je przetłumaczyć na „brak śmieci” lub brak marnowania. W takim razie, na czym dokładnie polega ten brak śmieci?

Obecnie, nieważne gdzie się obejrzysz, to wszędzie widać różnego rodzaju slogany, które mówią o ekologii. Co więcej, bycie zdrowym i ekologicznym jest teraz modne. Mimo tego, że jest to tylko lub aż moda, to jest ona bardzo dobra i zdecydowanie pozytywnie wpływa na środowisko oraz samych ludzi. Od jakiegoś czasu można spotkać się z terminem zero waste, który oznacza brak marnowania. Jednakże ściślej pisząc, jest to styl życia, w którym ludzie starają się minimalizować ilość generowanych przez siebie odpadów. Warto też dodać, że środowisko osób praktykujących zero waste powiększa się w dużym tempie i w naszym kraju znajduje się już stowarzyszenie, które zajmuje się uświadamianiem innych ludzi.

Zero waste – jak praktykować?

Nie jest sekretem fakt, że wiele osób po usłyszeniu, że ktoś ogranicza generowanie odpadów, zastanawia się, jak to jest możliwe. W końcu obecnie ciężko jest kupić żywność, która pochodzi bezpośrednio od rolnika. Co więcej, idąc do marketu, w którym samemu waży się warzywa i owoce, większość osób pakuje je do foliowych torebek. Nie dziwie się im, ponieważ tak jest po prostu łatwiej. Niemniej jednak zapewne też zauważyłeś, że w sklepach można spotkać coraz więcej osób, które przychodzą ze swoimi własnymi reklamówkami, do których wkładają wcześniej wspomniane owoce i warzywa. Takie postępowanie dla niektórych jest odzwierciedleniem hasła zero waste.

Zero waste - dlaczego warto

Zero waste podczas sprzątania

Wydaje mi się, że większość osób do domowego sprzątania stosuje gąbki, ścierki oraz środki chemiczne. Okazuje się, że można je zastąpić bardziej ekologicznymi przedmiotami, które często również są tańsze w zakupie. Przede wszystkim, jeśli chodzi o samą gąbkę, to jej świetnym zamiennikiem może być gąbka morska lub celulozowa. Cechują się one tym, że są biodegradowalne, a więc można je bez większych problemów utylizować bez obaw o środowisko. Ściereczek natomiast nie trzeba kupować, gdyż można je zrobić samemu. Do tego najlepiej użyć starych koszulek z krótkim rękawkiem lub pościeli. Dzięki temu nie dość, że zaoszczędzisz pieniądze, to jeszcze zadbasz o środowisko.

Eliminacja środków chemicznych

Środki chemiczne zazwyczaj pakowane są w plastikowe opakowania, które często są ofoliowane. Warto zacząć używać naturalnych środków, a wśród nich należy wyróżnić ocet, sodę oczyszczoną oraz olejki eteryczne. Połączenie tych trzech substancji powoduje, że bez większych problemów można usunąć większość brudu. Niemniej, jednak jeśli zdarzy się tak, że nie poradzą one sobie z zabrudzeniami, to wtedy warto zaopatrzyć się w boraks oraz sodę kalcynowaną. Co więcej, do usuwania bardziej wymagającego brudu zazwyczaj stosuje się szczotki, które niestety wykonane są z plastiku. Na szczęście można je bez większych problemów zastąpić drewnianymi szczotkami, które mają włosie z agawy oraz wymienną końcówkę. Tak naprawdę do wszystkie szczotki, zmiotki oraz miotły w domu można zastąpić alternatywnymi wersjami, które wykonane są z drewna i włosia.

Zero waste, czy warto?

Myślę, że jeśli masz wybór, to jak najbardziej warto, abyś skierował się w stronę produktów zero waste. Zdarza się, że są one tańsze niż te zwykłe, a nawet jeśli się droższe, to wiąże się to z faktem, iż są bardziej wytrzymałe. Niemniej jednak warto być ekologicznym, nie ze względu na oszczędności, a dla ochrony środowiska.

Może Ci się również spodobać...